Протести који се шире Србијом после победе Александра Вучића на председничким изборима испоставили су властима захтев за сређивање бирачких спискова у којима је, како су “Вести” писале, најмање 800.000 непостојећих бирача.
Покојници, особе које имају и 144 године, мноштво странаца с Блиског истока, а уз то и несређени подаци о дијаспори која има непремостиве препреке да оствари бирачко право, проблеми су које свака власт игнорише, а опозиција помиње декларативно.
Србија има 7,2 милиона становника, од чега 5,9 милиона пунолетних. А у бирачким списковима има невероватних 6,7 милиона гласача.
Тако испада да Србија има мање од пола милиона деце до 18 година, иако их је заправо 1,3 милиона. Али и да више од 900.000 људи не живи у Србији, а при том је свега њих 110.000 у бирачом списку.
Председник парламентарног Одбора за дијаспору и Србе у региону Иван Костић из Двери указује да на тај начин свака власт на изборе иде са предношћу од скоро милион непостојећих гласача, па зато и неће да среде бирачке спискове.
– Хвала Богу да су студенти самоиницијативно покренули такав захтев. Надамо се њиховом успеху, јер опозиција није удружено то тражила због нетрпељивости неких кандидата – открива Костић за “Вести”.
Електронско гласање спас
Он истиче да је боља контрола на изборима неопходна, као и да се непрестано залаже да дијаспора може несметано да оствари право гласа.
– Залажемо се за сређивање бирачког списка, али одговор на те посланичке захтеве до данас нисмо добили, а власт се оглушује о Устав, закон и скупштински Пословник. Наше залагање да се дијаспори олакша гласање, такође није било на дневном реду, јер од 17 чланова Одбора за дијаспору и Србе у региону, свега је четворо из опозиције, па већина одбацује наше предлоге – каже Костић који се залаже да се дијаспори омогући електронско гласање.
Са захтевом за гласање електронским путем, уочи председничких избора изашао је и Српски Сити клуб из Лондона, који је позвао расејање у 65 држава света да изађе на биралишта.
Украден глас дијаспорца
Члан проширеног састава Републичке изборне комисије (РИК) Иван Нинић причу о предимензионираном бирачком списку покренуо је недавно у “Вестима”.
Он каже да је права цифра прекобројних непозната и да може да иде чак до 1,2 милиона непостојећих бирача.
– Имали смо ситуацију да човек који је гласао 20 година на једном бирачком месту сада није у списку, или да младић из Италије дође у домовину, а да је неко већ гласао уместо њега. И поред тога надлежна министарка каже да је списак сређенији него икада, па не верујем да ће га ажурирати – закључио је Нинић.
Страх власти од расејања
– На председничким изборима у расејању је свуда однео победу опозициони кандидат Саша Јанковић, па се бојим да власт неће урадити ништа како би дијаспори олакшала гласање. Тако је и раније било – тумачи Иван Костић.
Д. Декић – Вести