Судске таксе до 5.000 динара грађани Србије ће од данас плаћати таксеним маркама, које могу купити на шалтерима 201 поште у Србији.
Почетак новог начина плаћања судских такси симболично су обележили куповином таксених марки министар правде Никола Селаковић и директор Јавног предузећа Пошта Србије Милан Кркобабић.
Селаковић је казао да су таксене марке један од видова рационализације правосудних органа, који ће донети корист странкама у споровима и адвокатима.
„Ово је један рационалан вид наплате судских такси, које се могу плаћати таксеним маркама до 5.000 динара, а које су израђене у апоенима од 10 до 5.000 динара као и папирни новац“, додао је ресорни министар.
Према његовим речима, нова пракса плаћања судских такси скратиће време чекања на шалтерима и грађане ослободити провизије „што указује на то да судство, тужилаштво, министарства и јавна предузећа постоје због грађана“.
Кркобабић је казао да је та акција „практичан искорак у правцу тога како да људи олакшају себи живот“, јер не само да ће нова пракса плаћања судских такси уштедети време и новац грађанима и правним лицима, већ ће омогућити ревносније пуњење државног буџета.
„Срби воле да се туже, то је неспорно, долазе у судове намргођени и траже правду, али правда кошта и судска такса је неизбежна, а финансијске куће које пружају услуге плаћања судских и осталих такси обрачунавају провизију“, додао је он.
Он је казао да мрежу судова пратити мрежа пошта и да ће 201 пошта опслуживати 260 судова, као и да девет пошта на Косову опслужује тамошње судове.
Уговоре којима се регулише пуна примена Закона о судским таксама и пуштање у малопродају таксених марки потписали су 14. марта у Влади Србије министар Селаковић, директор Пошта Србије и генерални директор Завода за израду новчаница Ненад Рашковић.
По изменама и допунама Закона о судским таксама, усвојеним у децембру 2015. године, таксе предвиђене Таксеном тарифом, ако износе до 5.000 динара, плаћају се у судским таксеним маркама, а ако су скупље у готовом новцу.
Бета