Крагујевац — Привреда Шумадије и Поморавља је у прошлој години остварила суфицит у спољнотрговинској размени вредан 143 милиона долара.
То је први пут после 22 године да је шумадијско-поморавска привреда остварила спољотрговински суфицит, а захваљујући извозу аутомобила „500Л“, бележи се, такодје после дугог низа година, и суфицит са Италијом, вредан 60,3 милиона долара.
„У 2011. години био је карактеристичан велики увоз опреме и делова за производњу аутомобила, а у 2012, када је кренула продаја ‘500Л’, извоз у Италију је за три пута повећан у односу на претходну годину“, рекла је пројект менаџер Коморе Ружица Станчић.
Наглашавајући да је привреда Шумадије, због извоза аутомобила и делова за аутомобилску индустрију, извоз повећала за 63,3 одсто и остварила суфицит од 151 милиона долара, Станчићева је нагласила да, такодје после дугог низа година, и привреда Крагујевца, бележи суфицит и он износи 70,5 милиона долара.
Поред Крагујевца, заначајнији суфицит оствариле су и општине Рача у којој фабрика Јура (Yура) производи електричне проводнике за аутомобулску индустрију, као и Топола због извоза воћа, али и Арандјеловац због производа за завршну обраду у градјевинарству.
Наглашавајући да укупан обим спољнотрговинске размене привреде и Шумадије и Поморавља у прошлој години износи око 1,3 милијарде долара, Станчићева је навела да је вредност извоза 710 милиона долара, што је за 47,3 одсто више у односу на претходну годину, док је вредност увоза на нивоу 2011. године и износи 567 долара.
„За разлику од привреде Шумадијског округа која има суфицит, привреда Поморавског округа је за свега три одсто повећала извоз, а за више од 20 одсто увоз, због чега бележи дефицит од осам милиона долара“, рекла је Станчићева.
Она је додала „да је паду извоза у Поморављу највише допринео пад извоза општине Параћин, због смањења извоза стакла и секундарних сировина“.
„Када је реч о општинама Поморавског округа, суфицит су остварили привредници Јагодине и Ћуприје“, навела је Станчић. Поред аутомобила, делова и прибора, као и сетова проводника за ауто индустрију, повећање извоза бележи се и код ловачког и спортског оружја.
Станчићева је истакла да пољопривреда, такодје, бележи суфицит од осам милиона долара, те и да од укупно извезених пољопривредних производа 55 одсто чини воће.
„Када је реч о пољопривреди, забрињавајући је тренд раста увоза који је једним делом резултат суше која је у 2012. погодила домаћу производњу, али и и даљег процеса либерализације тржишта“, оценила је Станчић.
Она је додала и да се, гледајућу укупну привреду Шумадије и Поморавља, највећи пад извоза бележи код секундарних сировина, градјевинског материјала, производа од стакла, одеће, производа од житарица, као и поврћа. Извоз поврћа је у прошлој години преполовљен у односу на претходне године.
Привредници Шумадије и Поморавља највише су извозили у Италију, Словачку, Немачку, БиХ, Словенију, Рускију, Црну Гору, Македонију и Швајцарску, а највише увозили из Италије, Немачке, Кореје, Аустрије, Словеније, Румуније, Кине, Пољске, Словачке и Француске.
„Највећи дефицит остварен је у размени са Корејом, Аустријом, Кином, Немачком, Румунијом и Пољском“, рекла је Станчићева и додала да је поред Италије суфицит остварен и у размени са Словачком, Русијом, Црном Гором и Босном и Херцеговином.
Танјуг