БРИСЕЛ – Председник Европског парламента Мартин Шулц остаје при својој изјави о потреби међусобног признања Београда и Приштине за улазак у ЕУ, саопштено је из његовог кабинета.
„У својој изјави он је само рекао оно што је очигледно. Председник види судбину и Косова и Србије као будућих чланица ЕУ”, цитирао је Дојче веле појашњење из Шулцовог кабинета.
У саопштењу се додаје да председник ЕП „не жели да коментарише шта други говоре о овом питању”.
Шулцову изјаву, наиме, јуче је демантовао европски комесар за проширење Штефан Филе, прецизирањем да није реч о потреби признавања, већ нормализације односа са Косовом.
Шулц је први европски политичар који је поменуо потребу међусобног признања Београда и Приштине у процесу прикључења ЕУ.
—————————————-
Балфоур: Признање Косова није услов, већ политичка реалност
ПРАГ/БЕОГРАД – Призање Косова не може бити формални услов за улазак Србије у Европску унију, али ће то бити политичка реалност јер је тешко очекивати да Унија у своје редове прими још једну подељену земљу, сматра аналитичарка бриселског Центра за европску политику Роза Балфоур.
Поводом изјаве председника Европског парламента Мартина Шулца да је сасвим јасно да ће „на крају пута услов Србији за пријем у ЕУ бити да призна Косово”, Балфоур за Радио слободна Европа (РФЕ) каже да Шулц може да говори слободније него европски званичници јер не посредује у дијалогу Србије и Косова.
„Иако је Мартин Шулц био тако експлицитан како не би били други политичари, то што је рекао није заправо далеко од стања ствари које ће настати када питање уласка Србије у ЕУ постане актуелна стварност, а то ће рећи у хоризонту од неколико наредних година”, казала је Балфоур.
Како преноси РФЕ, Балфоур је рекла да захтев да Србија призна Косово не може бити званична политика ЕУ али је додала да ће политичка реалност бити да ће Европска унија бити веома несклона да још једну подељену земљу прими у своје редове.
Бриселска аналитичарка је нагласила да чланство у ЕУ не треба да буде примарни мотив Србије да реши проблем са Косовом јер је решавање тог питања у интересу саме Србије.
„Уколико српски политичари буду трошили време на бесконачну дискусију о Косову уместо на то како да унапреде српску привреду, то неће бити здраво за Србију и за српске грађане. У том смислу ја сматрам да је решавање косовског питања приоритет како би се Србија након тога могла усредсредити на важне проблеме својих грађана”, рекла је Балфоур.