Друштво

Сумњива већина доктората на „Мегатренду”

Комисија за акредитацију и проверу квалитета (КАПК) утврдила је да за већину докторских дисертација одбрањених на Универзитету „Мегатренд” није испуњен услов за приступање одбранидокторске тезе, јер нису приложени докази да су кандидати пре одбране публиковали рад у релевантним међународним часописима, што је основ за спречавање плагијата.Утврђено је и да међу запосленима има наставника струковних студија иако ни на једном факултету нису акредитоване струкове студије, а сумњив је и однос броја дипломираних и уписаних бруцоша који на појединим програмима износи и до 240 одсто.

Ово су неке од најзначајнијих налаза извештаја КАПК „о спољашњем вредновању квалитета са накнадним праћењем Мегатренд универзитета”, а који је ових дана објављен на сајту комисије. Да би се сачинио документ на 23 странице, чланови екипе обишли су читаонице, лабораторије, амфитеатар „Мегатренда”, разговарали су са великим бројем запослених и студената, од некадашњег ректора Миће Јовановића и некадашњег министра просвете Жарка Обрадовића, па до шефова катедри, заштитника студената, библиотекарке, шефа обезбеђења…

Потпредседница овог тела, професор др Вера Вујчић за „Политику” објашњава да овде није у питању никакво кажњавање, већ помоћ једној високошколској установи у процесу непрекидне борбе за унапређивање квалитета у високом образовању Србије.

– Овај извештај не треба везивати са афером о сумњивим докторатима, посета „Мегатренду” је била у фебруару како се и наводи у извештају, али се чекало да рецензенти заврше свој део посла – објашњава др Вујчић.

На наш коментар да у извештају ипак постоји сугестија о мерама које треба да помогну враћање нарушеног угледа универзитета после оставке ректора Миће Јовановића, професорка одговара да су у коначном извештају (који носи датум 27. 06 ) морали да узму у обзир и последње догађаје на овом универзитету.

Комисија констатује да су последњи догађаји указали на значајне пропусте у процесу управљања универзитетом, који су у великој мери нарушили углед ове високошколске установе. Зато се „Мегатренду” налаже да сачини детаљну анализу узрока који су довели до оставке ректора, као и акциони план са списком мера којим ће се превазићи настали проблеми и постепено повратити углед установе.

Будући да у извештају пише да установа има рок од 30 дана да одговори на примедбе комисије, питали смо нашу саговорницу да ли је „Мегатренд” доставио тражену документацију и отклонио недостатке. Она одговара да по закону тај рок износи шест месеци, да је ово период годишњих одмора и да очекује и верује да ће „Мегатренд” доставити податке и предузети одговарајуће мере.

Потражили смо коментар и од новог руководства овог приватног универзитета, на чијем је челу од 26. јуна професор др Слободан Пајовић, али нам је речено да су у току годишњи одмори и да се универзитет отвара после 25. августа, као и остали факултети.

„Мегатренд” је, иначе, први универзитет коме је изречена мера накнадног праћења, што је новина у високом образовању Србије. Реч је о механизму који је установљен прошлог октобра на препоруку Европске мреже акредитационих агенција (ЕНКВА), а који је ове године почео први пут да се примењује. Она додаје да ће, осим „Мегатренду”, ова мера бити изречена и Факултету за примењену екологију (ФУТУРА), као и Правном факултету у Крагујевцу, на којем афера „Индекс” још није добила епилог.

А у извештају који је доступан јавности, наводи се да ниво научноистраживачког рада на „Мегатренду” није задовољавајући и налаже универзитету да сачини детаљан акциони план за његово унапређење. „Мегатренд” треба да достави нове спискове научних резултата за 2012. и 2013. годину за све факултете и да табелу са списком одбрањених докторских дисертација допуни подацима о менторима и објављеним радовима за целу 2013. и прву половину 2014. године.

Одређене неправилности пронађене су и кад су у питању запослени и студенти. На једном месту се тако наводи да „однос броја дипломираних и уписаних студената на појединим студијским програмима износи и до 240 одсто”, али нисмо успели да добијемо прецизно објашњење шта то тачно значи. У сваком случају, установи се налаже да достави анализу ове, како се наводи, неуобичајене појаве, као и да достави податке о пролазности за све студијске програме за школску 2012/13. и 2013/2014. годину.

„Мегатренд” такође мора да коригује и листу наставника и у њој назначи где су наставници запослени и у ком статусу (радни однос са пуним и непуним радним  временом, ангажовање по уговору), као и да приложи табелу са односом броја студената и броја запослених наставника у свакој високошколској установи у саставу универзитета.

Подсећања ради, почетком јуна су три српска научника који живе и раде у Великој Британији устврдили да је рад министра полиције Небојше Стефановића одбрањен на Универзитету „Мегатренд”, под менторством ректора Миће Јовановића, плагијат, а неколико дана касније, доведен је у питање и докторат самог ректора Јовановића. Након што је министар просвете Срђан Вербић објавио да на Лондонској школи економије нема докторског рада ректора „Мегатренда”, Јовановић је прво отишао у Лондон да пронађе доказе да је докторирао, али је на крају ипак поднео оставку. Председник КАПК Ендре Пап изјавио је тада за наш лист да су дипломе стечене на „Мегатренду” валидне, да студенти не треба да се брину и да на тој установи има врло квалитетних професора.

 
Сандра Гуцијан, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. da je iko reagovao na prvu razotkrivenu a to je bila diploma i zvanje nikolica presednika kog je ovaj narod izabrao i koji i nezna od silnog obrazovanja ni sta mu pise u diplomi ,verovatno nebi bilo toliko masovno laznih doktorata i kojekakvih strucnih diploma novopecenih strucnjaka reformatora ,dojucerasnji glasaci radikala sa jedva srednjom str.spremom i ispod toga postali svi jako obrazovani strucnjaci po sistemu marica za sve,kite se titulama koje idu cak do magistra ….smesno i tragicno,po ugledu na presednika ,jadna si srbijo kad glasas za takve i cutis na sve sta oni rade,a rade i vode ovu zemlju upravo tako kako su obrazovani ,imate svakodnevne primere za sve to.

  2. da je iko reagovao na prvu razotkrivenu a to je bila diploma i zvanje nikolica presednika kog je ovaj narod izabrao i koji i nezna od silnog obrazovanja ni sta mu pise u diplomi ,verovatno nebi bilo toliko masovno laznih doktorata i kojekakvih strucnih diploma novopecenih strucnjaka reformatora ,dojucerasnji glasaci radikala sa jedva srednjom str.spremom i ispod toga postali svi jako obrazovani strucnjaci po sistemu marica za sve,kite se titulama koje idu cak do magistra ….smesno i tragicno,po ugledu na presednika ,jadna si srbijo kad glasas za takve i cutis na sve sta oni rade,a rade i vode ovu zemlju upravo tako kako su obrazovani ,imate svakodnevne primere za sve to.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!