Крагујевац – У пожару који је касно прексиноћ захватио зграду крагујевачке администрације готово у потпуности је уништена архива грађевинске инспекције, а ватра је, делом, оштетила и документацију саобраћајне и комуналне инспекције које се налазе на истом, шестом спрату објекта у којем је смештена локална администрација. Истрага у вези са узроцима пожара настављена је и током јучерашњег дана, а претпоставља се да је ватра букнула услед квара на дотрајалој електричној инсталација.
По свему судећи – мада истражни органи нису дали последњу реч – прво је планула таваница од трске којом су обложени плафони канцеларија. Пожар се потом пренео и на унутрашњост канцеларија. Ватрогасци су уз доста муке успели да зауставе ширење ватре која је, имајући у виду високу температуру ваздуху у понедељак увече, могла да захвати читав објекат.
Начињена је велика материјална штета, људских жртава, срећом, није било, али је пожар поново у први план избацио питање у вези са стањем објекта који је подигнут средином педесетих година прошлог века.
Пре неколико месеци градоначелник Крагујевца Радомир Николић је, говорећи за наш лист о проблемима са вишком запослених у градској управи, напоменуо да „осигурачи искачу” сваки пут кад сви запослени укључе рачунаре. И претходних година је зграда градске администрације остајала без струје, поготову у летњим месецима, а узрок се, углавном, везивао за прекомерну употребу клима-уређаја које има свака канцеларија.
После најновијег инцидента, градоначелник је поновио да је седиште локалне самоуправе одавно запуштено. За ТВ Крагујевац је изјавио како је „зграда Града у катастрофалном стању”. Годинама, како је рекао, ништа није улагано, па је објекат и даље без система противпожарне заштите, а таванице од трске, превазиђеног грађевинског материјала који се користио за попуњавање плафона (каратаван) још пре Другог светског рата.
Упркос томе што је највероватнији узрок овог пожара кратак спој на дотрајалој електричној инсталацији, градоначелнику је (као питање) „набачена” и сумња да пожар можда није подметнут, с обзиром на то да је изгорела важна документација градских инспекцијских служби. Николић је питање о узроку пожара препустио надлежнима, не желећи да спекулише на ову тему.
Питање колега са ТВ Крагујевац ипак није без основа и не спада само у домен данас тако присутног новинарског сензационализма, тим пре што је у Крагујевцу и претходних година било пожара који нису до краја истражени. Овде су гореле и радничке бараке и пословни објекти градских тајкуна, а увек је „кривац” за пожар била „неисправна електрична инсталација”.
Јуна 2008. у насељу Стара радничка колонија пожар је прогутао неколико старих дрвених барака у Улици ђенерала Терзибашића, где је једна инострана компанија касније изградила пословно-стамбени објекат. Званична верзија каже да је ватра букнула услед квара на „неисправној електричној инсталација” у тавану једне бараке, али су речи станара који су остали без крова над главом упућивале на сумњу да је то било баш тако.
Станари јесу, пре пожара, добили решења о пресељењу, али њихови нови станови тада још нису били спремни за усељење, док су дрвене бараке већ биле предвиђене за рушење, све како би се парцела што пре ослободила за градњу новог објекта. Неке од изјаве станара, које изазивају сумњу у званичну верзију догађаја, „Политика” је објавила дан после пожара.
Највеће подозрење да је пожар можда подметнут изазвао је догађај који се збио фебруара 2011, када је у истом објекту у насељу Бресница изгорела ТВ Ин, а заједно са њом и сва документација предузећа „Лазар пут” у власништву данас покојног крагујевачког бизнисмена Милије Милосављевића, познатог по финансирању изборних кампања донедавно владајуће странке у овом граду Заједно за Шумадију (Крагујевац). Документација која је планула крила је тајну о афери која се односила на насипање крагујевачких улица и сеоских путева.
Количине камена, како се сумњало, биле су далеко мање од рачуна који су испостављени градској управи. Ти сумњиви послови, о чему је „Политика” у више наврата писала, довели су до пропасти крагујевачке „Нискоградње” која је била главни извођач радова, а неки актери ове афере, покренуте још 2005, и данас се повлаче по судницама.
И у том случају – иако су ТВ Ин и предузеће „Лазар пут” били у објекту новијег датума – званична верзија је гласила да је узрок пожара „неисправна електрична инсталација”.