Наука и Технологија

Сунчев систем се све спорије креће у међузвезданом простору

ОТКРИЋЕ АСТРОФИЗИЧАРА ИЗ ТРИ ЗЕМЉЕ НАПРАВЉЕНО ЗАХВАЉУЈУЋИ СОНДИ IBEX

  • Наша звезда са својим планетарним системом се у међузвезданом простору 2009. и 2010. кретала брзином 22,8 километара у секунду, док је космички апарат Ulysses 1993. показао брзину од – 26,3 километара в секунду
  • Амерички, пољски и швајцарски научници израчунали да је Сунчев систем током последњих 15 година – из разлога које астрофизичари још не могу да објасне – успорио за више од 10 одсто

            БРЗИНА кретања Сунчевог система у међузвезданом простору смањила се током последњих 15 година – из разлога које астрофизичари још не могу да објасне – за више од 10 одсто!

            Овакав резултат дало је истраживање групе америчких, пољских и швајцарских астронома објављено у часопису Astrophysical Journal Supplement.

            Група је анализирала мерења сонде IBEX конструисане да „лови“ атоме неутралног хелијума који слободно продиру у унутрашњост хелиосфере. А та мерења су показала да је брзина померања Сунчевог система у међузвезданом простору 2009. и 2010. била 22,8 километара у секунду, док је космички апарат Ulysses 1993. показао брзину од – 26,3 километара в секунду.

            „Тек треба открити – наглашава руски астрофизичар Владислав Измоденов који учествује у анализирању података које емитује IBEX – шта стоји иза успоравања Сунца и његовог планетарног система“.

            Брзина померања Сунчевог система мери се у хелиосфери зато што је она од наше звезде удаљена око 16 милијарди километара, а на тој удаљености је магнетно поље Сунца толико слабо да честице сунчевог ветра нису више у стању да савладавају притисак  међузвездане материје. Али, у том граничном простору, мерено према Сунцу, појединачни атоми и честице прашине „путују“ брзином од 30 километара у секунди.

            Реч је о „граници“ на којој се успоставља равнотежа која опредељује и форму и размере  хелиосфере – гигантског гасовитог мехура унутар којег се налази Сунчев систем. Честице међузвезданог гаса не могу да продру у тај мехур, али то могу неутрални атоми водоника, хелијума и кисеоника.

            Апаратура IBEX-Lo утврђивала је „карактеристике атома међузвезданог хелијума“ који су у стању, за разлику од атома водоника и кисеоника, да несметано продиру у хелиосферу. А  у чланку у часопису Astrophysical Journal Supplement се наглашава:

            „Промена смера кретања атома међузвезданог хелијума значи да је могла да буде промењена и геометрија међузвезданог магнетног поља, као и равнотежа притисака. То се највероватније догодило због веће густине међузвездане плазме и енергије међузвезданог магнетног поља“.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!