Наука и Технологија

Суперкомпјутер предвиђа светска кретања

Суперкомпјутер са америчког универзитета Тенеси у стању да предвиди светска кретања

Револуција у Тунису, Египту и Либији, свргавање председника Мубарака и лоцирање Осаме бин Ладена, спадају, наиме, у предвиђачке домете америчког суперкомпјутера са Универзитета Тенеси. Калев Литару са америчког Универзитета у Илиноису дошао је до ових сазнања на основу анализе рада супермашине, познате под називом „Наутилус“, коју је „нахранио“ огромним бројем новинских текстова.

Литару је убацио више од 100 милиона новинских чланака из последњих 30 година. Програмирао је, притом, машину да реагује на речи које изражавају емоције као што су „добар“, или „лош“, док су локације које се у текстовима помињу биле преточене у географске координате. Добијени су билиони комбинација:

– Посматрање квалитативних одредница новинских чланака омогућава значајну предност над традиционалним квантитативним приступом политичких наука бази података. Такви подаци дају само информацију да се, на пример, догодило бомбардовање, али бомбашки напад на цркву може у једној земљи да изазове само осуде, а у другој да се претвори у револт – примећује Литару.

 КАО ПРОГНОЗА 

АНАЛИЗА америчког научника односи се на прошле догађаје. Литару тврди да његов систем може да предвиђа у реалном времену. Каже да већ развија технологију која ради на принципима сличним економском предвиђању алгоритмима. Ова предвиђања пореди са временском прогнозом – нису савршена, али боља су од нагађања.

 

Имајући то у виду, он је мерио тон који су вестима давали светски медији, сумирајући комбиновани поглед на крајњи исход догађаја. Тако су алгоритми предвидели свргавање председника Египта Хоснија Мубарака, бележећи ниво незадовољства у земљи какав није виђен од америчке инвазије на Ирак 2003. године.

Када је о Бин Ладену реч, компјутер је, на основу бројних извештаја, његово скровиште лоцирао у радијусу од 200 километара у северном Пакистану. Ту се показао „паметнији“ од експерата који су тада сугерисали да се он крије у Авганистану. Литару тврди да се испоставило да је његов систем доносио исправније закључке него амричке обавештајне службе.

Његова супермашина, „нахрањена“ бројним изворима информација, укључујући амерички владин центар за отворене изворе, „Би-Би-Си мониторинг“, „Њујорк тајмс“, међутим, сугерисала је да је тон широм света према Мубараку тако „мрачан“ да је било јасно да ће тешко да преживи на власти. Сличан тон, каже, видео су и уочи револуције у Либији, али и уочи сукоба на Балкану деведесетих.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!