Данима се у јавности говори о последицама које је суша оставила на пољопривреду и упозорава на могуће поскупљење хране.
Произвођачи меса најављују нове цене, више за 20 одсто, иако је у јуну месо већ поскупело.
Чују се и захтеви да држава прогласи стање елементарне непогоде и додатно помогне пољопривредницима
Земља од суше пуца као мозаик. У међувремену пољопривредници, званичници, стручњаци, и на крају потрошачи покушавају да склопе слагалицу, како превазићи ситуацију.
Позиција у којој су сви на губитку од произвођача до потрошача. Прогнозе су наше суграђане узнемириле, а оптимистичних готово и да нема.
Поскупљење основних животних намирница је неминово, а ту може да помогне само држава.
“Једини реални механизам јесу резерве хране, односно, један од најзначајних прехрамбених производа у робним резервама са којима држава може интервенисати и нивелисати цене хране, да не би дошло до енормног скока”, каже за б92 Миладин Шеварлић.
Скок цена и то за 20 одсто траже произвођачи меса. Они објашњавају да је цена товљеника већ достигла 210 динара за килограм што мора проузроковати и поскупљење меса и месних прерађевина. Месо је већ у јуну поскупело за 30 одсто. Због ситуације угрожен је и сточни фонд, каже Шеварлић.
“Будући на скок цене сточне хране, и несташице сточне хране, пољопривредници ће вероватно поклати један део грла стоке и ми нећемо имати фонд којим би задовољавали домаће потребе у сточарским производима”, рекао је он.
Ако месо поскупи куповаћемо га мање, показује статистика. Према подацима Привредне коморе Србије, потрошња меса у Србији по становнику прошле године била је четири килограма јунетине, или нешто више од 17 килограма свинејтине што је далеко испод просека земаља ЕУ.
Б92