САРАЈЕВО – Суспендована тужитељка Еулекса Марија Бамије изјавила је да се она налази под истрагом „уместо Еулекса, након што је покушала да унутар институција Еулекса исправи грешке у тој мисији.”
„Јавно сам проговорила тек кад сам исцрпила све опције”, казала је Бамије за сарајевски „Дневни аваз”.
Она је изразила разочарење што сада „њу истражују, иако је она тражила да се истраже њени наводи”, и истакла да се челници Еулекса друже с мафијашима и моћним политичарима Косова, с којима и вечерају заједно.
Како је указала, то чини шеф Специјалног одељења Еулекса Џонат Рател, који „није био заинтересован за истраге о финансијском криминалу и потпуно је уништио ту истражну јединицу у Еулексу”.
„Када је мене суспендовао, више се нико не бави финансијским криминалном у Еулексу”, казала је Марија Бамије.
Она тврди да је указивала на бројне нерегуларности у раду Еулексаа, да је добила и „неке пресретнуте разговоре које су потврђивале њене сумње, те да је шеф Правног одељења требало да истражи активности тужитељке Јарославе Новотне и судије Франческа Флорија, али се то није никада догодило”.
Бамије је рекла и да је наишла на доказе да су криминалци давали новац судији Флорију да их ослободи у случају бацања бомбе на кафану „Клинтон”, „али ни то Еулекс није хтио да истражи”.
Додала је да су поверљиви извештаји ишли у руке судији Флорију, „али и неким криминалцима када су се водиле истраге против њих”, и поставила питање како је то могуће.
———————————-
ЕУ: Одговорни за Еулекс одбили да известе ЕП о скандалу
БРИСЕЛ – Одговорни у Европској унији за Еулекс су одбили да посланицима Европског парламента пренесу сазнања о оптужбама за корупцију судија и тужилаца Еулекса, њиховом дослуху с криминалцима и злочинцима и ометању истрага, с образложењем да је „интерна истрага у Еулексу у току”.
То је изазвало велико незадовољство посланика у Пододбору за безбедност и одбрану ЕП, с којима су се иза затворених врата састали Фернандо Ђентилини, задужен за балканска питања у Европској служби за спољне послове(ЕЕАС) и надлежни за мисије решавања цивилних криза у тој Служби Кенет Дин.
По речима неких посланика ЕП, који су желели да остану анонимни, сад би у парламенту ЕУ могао бити покренут поступак за стављање под надзор и преиспитивање целокупног деловања и устројства Еулекса, највеће мисије у оквиру Европске спољне и безбедносне политике.
Један европски посланик је, како преноси бриселски портал Еуобсервер, рекао да Ђентилини уопште ништа није желео да каже, мада је на његов и захтев Дина састанак у Пододбору за безбедност и одбрану ЕП одржан иза затворених врата и без икаквог саопштења за јавност.
Еуобсервер указује да је |скандал корупције избио прошле недеље пошто је приштински лист Коха дитора објавио поверљива документа Еулекса из којих се види да су високи званичници Еулекса узимали мито од косовских гангстера да би се зауставили судски поступци, да су били у дослуху с оптуженима за криминал и уништавали интерне Еулекс доказе, а из Еулекса су и српским обавештајним службама прослеђиване поверљиве информације”.
Према изворима ЕП, Ђентилини и Дин нису посланицима Пододбора рекли „ништа више од онога што су они већ сазнали из медија”, тако да је председник Спољнополитичког одбора ЕП Елмар Брок ставио до знања и могућност да се у самом парламенту ЕУ покрене званична истрага о деловању Еулекса.
Посланик Едуард Кукан је у саопштењу нагласио да наводе о корупцији у Еулексу „морају темељито испитати независни истражитељи”, предочивши да су „оптужбе већ подриле веродостојност Еулекса”.
Европска служба за спољне послове је тек после откривања скандала с корупцијом, о чему је веома компромитујуће појединости у јавност изнела сада унутар Еулекса с дужности смењена тужитељка Марија Бамије, саопштила да се истрага о томе у Еулексу води још од децембра прошле године.
Портпаролка у Европској комисији Маја Коцијанчич је саопштила да се нова висока представница за спољну и безбедносну политику ЕУ Федерика Могерини, која је јуче ступила на дужност, одмах на првом састанку посветила случају оптужби за крупну корупцију и кршење правила унутар Еулекса.
Маја Коцијанчич, представница за штампу Могеринијеве, је додала да је висока представница ЕУ „врло јасно предочила да се с тиме мора сучелити с највећом могућом отвореношћу и да је у интересу ЕУ да се разјасне све ствари везане за тај случај и да се очува веродостојност те мисије(Еулекс)”.
ЕУ Мисија владавине права на Косову, Еулекс, с мандатом да на Косову уведе владавину закона и независно правосуђе како би се сузбили корупција и организовани криминал, у свом саставу има 1.600 судија, тужитеља и полицајаца махом из земаља Европске уније, али и САД и још неких држава.
Годишњи буџет Еулекса је 90 милиона евра, који плаћају чланице ЕУ, као и Канада, Норвешка, Швајцарска, Турска и САД.
АУУУУ ОТКРИЛИ СТЕ РУПУ НА САКСИЈИ. ТО И ВРАПЦИ ЦВРКУЋУ ЕВРОПОМ….
doce im siptari glave