Више од 6.500 избеглица углавном из Сирије, Ирака и делом из Авганистана данас је остало „заглављено“ надомак улазног пункта у Македонију, у граничном простору претрпаног прихватно – пролазног кампа Идомени.
У протесту више стотина избеглица који теже уласку у Македонију и наставку пута на север, према централној Европи, око поднева је пробило заштитну ограду.
Полицијске снаге Македоније, код граничне коте 59, јужно од Ђевђелије, у одбрани „улазне капије“ одвратиле су избеглице испаљивањем сузавца . Избеглице су у протесту засуле полицијукаменицама са блокираног колосека међународне пруге коридора десет.
Делимично дозирано пропуштање најрањивијих категорија избеглица искључиво из Сирије и Ирака, у ноћи и раним јутарњимсатима није прешлобројку од 500 миграната, који су из Ђевђелије отпремљени возом према Табановцу на северној граници са Србијом.
Из Центра за управљање кризом (ЦУК) у Скопљу званично је потврђено да ће се на улазном пункту код Ђевђелије пропуштати само „дозвољена квота“, колико ће прихватати власти Србије, на балканском путу избеглица према земљама западне и централне Европе.
Извесно је да ће због тога у Грчкој и даље расти број „заробљених“, тим пре што се применом строжијег режима пропуштања, које спроводе међународне полицијске снаге на граници са Македонијом, уопште не пропуштају избеглице из Авганистана.
Тренутно је у Грчкој заглављено преко 22.000 избеглица и других миграната из ратом захваћених земаља.
Због све тежих услова у прихватном кампу Идомени, власти Грчке су принудно отвориле алтернативни сабирни простор, надомак бензинске пумпе у Поликастру. На тај простор пристижу колоне избеглица које из унутрашњости Грчке надиру пешице.
ПРАЗАН КАМП У ЂЕВЂЕЛИЈИ
У македонском прихватно-транзитном центру код Ђевђелије, у понедељак после подне било је свега неколико десетина новопристиглих избеглица из Сирије и Ирака. Центар је практично испражњен, будући да је прилив из Грчке готово у потпуносрти прекинут, а и у повременим делимичним пропуштањима, избеглице из Авганистана се враћају.
М.Станчић, Новости