Чланови Гранског синдиката просветних радника Србије „Независност“ одбили су понуду коју су добили на јучерашњем састанку са председником Србије Александром Вучићем, сазнаје Данас. Предлог су одбили и Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат радника у просвети Србије и Синдикат образовања Србије.
Портпаролка ГСПРС „Независност“ Весна Војводић Митровић казала је за Данас да чланови тог синдиката у свим школским управама у којима „Независност“ има повереништва нису подржали предлог са јучерашњег састанка, а многи оправдано траже одговорност и оставке преговарача.
И три чланице репрезентативног Синдиката радника у просвети Србије – Синдикат просветних радника Војводине (СПРВ), Форум београдских гимназија и Синдикат образовања Београд, такође су одбациле понуду.
Синдикат просветних радника Војводине је у допису председнику и Републичком одбору СРПС-а навео да су се све основне организације СПРВ изјасниле против било каквог потписивања споразума са извршном влашћу о прекиду штрајка.
„Предлози изнети од државне власти на састанку у Председништву ни приближно не испуњавају наше штрајкачке захтеве, због којих смо већ неколико месеци у штрајку у борби за квалитетно образовање, бољи друштвени и материјални положај просветних радника, као и светлу будућност Србије, која треба да буде у пуном смислу речи правна држава у којој ће пред уставом и законом бити једнаки сви њени грађани у смислу својих права, обавеза и своје одговорности“, навели су из СРПВ.
Сматрају да би потписивање споразума о прекиду штрајка на основу понуде која је јуче изнета „била издаја наше синдикалне борбе, издаја интереса свих просветних радника, који су учествовали беспоштедно у тој борби, у нади, да ћемо коначно успети да се изборимо за углед наше професије, достојанствено вредновање нашег рада и бољу будућност наше младости и свих грађана Србије“.
„Позивамо све чланове СРПС-а, као и све чланове репрезентативних синдиката, који су заједно са нама већ неколико месеци у штрајку да наставимо са штрајком и нашом синдикалном борбом до испуњења наших захтева! Образ нема цену!“, истиче се у допису који је потписао председник СПРВ Милан Трбовић.
Предлог одбила и Унија синдиката просветних радника
Главни одбор Уније синдиката просветних радника Србије, а након консултација са чланством, одбио је понуђени предлог надлежних.
Као разлоге Унија наводи да предлог није у складу са захтевима просветних радника и дефинисаним временским роковима усаглашеним са представницима државе, који су потписали Протокол у октобру 2023. године
„Више пута дати, а нереализовани и потписани договори од 2015., 2017. и 2023. године казују нам да не можемо имати поверења да ће се и ова понуда реализовати“, наводи се у саопштењу.
Понуда, истиче се, није у потпуности у складу са последњим захтевима, које је синдикат доставио у последњој одлуци Главног одбора о штрајкачким захтевима од 17. децембра 2024. године
И четврти репрезентативни синдикат просветних радника – Синдикат образовања Србије (СОС) такође је одбио понуду изнету на састанку са председником Србије, потврдила је за Данас председница тог синдиката Валентина Илић.
Подсетимо, јавност, али и велики број чланова синдиката о сусрету са председником Србије и осталим представницима власти сазнао је након што је на друштвеним мрежама објављен извештај са тог састанка, са предлозима за побољшање материјалног положаја запослених у образовању.
Председник је предложио доношење заједничког документа којим би се обезбедило додатно повећање плата наставног кадра у основним и средњим школама у износу од 10 одсто, од 1. октобра 2025. године.
Понуђено је и да стручни сарадници у основним и средњим школама добију једнако повећање плата од 1. октобра, а обећава се и даљи раст плата плата у просвети, од 1. јануара 2026. године, заједно са другим јавним секторима.
На списку предлога је и потписивање Посебног колективног уговора на Дан Светог Саве 27. јануара 2025. године.
Turci su Turci, a mi smo mi, a naši!
Turci su osudili na višegodišnji zatvor (po 18 godina) za vlasnika i arhitekta hotela srušenog u zemljotresu u Turskoj, koji se desio 2023. godine, kada su poginuli na desetinu ljudi. Mi još se mislimo šta će sa projektantima, graditeljima Železničke stanice za pad nadstrešnice kada su nastradali 15 građana i dvojica teško povređenih. Svi znaju da nadstrešnica nije pala usled zemljotresa, već usled neodržavanja i naknadnim opterećenjem delova na kojima visila nadstrešnica. Po svemu sudeći vlast i organi gonjenja izmisliće novu pravićnost i niko neće biti kriv. Krivi su oni koji su sedeli ispod nadstrešnice i čekali da im dođe voz i nastradali ili biće kriva „viša“ sila.