Скоро десет година након што је спасао трећег највећег произвођача аутомобила из Детроита од гашења уз помоћ владе САД, Серђо Маркјоне је учинио ФИАТ Крајслер здравијим, богатијим и мудријим.
Али, упркос повратку профитабилности и знатно побољшаној производњи – да не помињемо велике америчке инвестиције које су изазвале похвале председника Доналда Трампа – будуц́ност италијанско-америчког произвођача аутомобила је поново оптерец́ена неизвесношћу, почиње анализа УСА данас.
Тема ће сигурно изаћи на површину наредних дана, јер ц́е се Маркјоне састати са новинарима на Северноамеричком међународном сајму аутомобила у Детроиту.
Све оштрија регулатива о емисији штетних гасова и појављивање самовозећих аутомобила захтевају велике инвестиције које постављају овог произвођача у неповољан положај у односу на много вец́е конкуренте који имају већи капитал за одбрану од дугорочне претње.
Маркјоне већ годинама тражи опцију за продају или спајање са неким другим произвођачем аутомобила, али његов напор да се постигне споразум са градским ривалом Генерал Моторсом, на пример, су одбачени.
Да би визионарски директор цементирао своје наслеђе као један од највећих у аутоиндустрији, и испунио свој и даље актуелни план да се пензионише ове године, мора наћи одговарајућег партнера.
То би могло значити стављање неких икона америчке аутоиндустрије, укључујуц́и и драгуљ породице Јееп, у руке кинеских произвођача аутомобила, ризикујуц́и обрачун са Трампом усред политичке збуњеност у вези са америчко-кинеским споразумом о трговини.
Уочи аутомобилског шоуа у Детроиту који почиње ове недеље, расте притисак над Маркјонеа да открије следећи потез компаније или одложи свој дугогодишњи план о одласку са места директора ФЦА групације. Ауто-аналитичар Макс Ворбартон, један од најтраженијих стручњака у индустрији, предвидео је у четвртак да ц́е Маркјоне можда морати да се задржи.
“Може ли стварно напустити све?” Не постоји прави купац за ФЦА и нема наследника у компанији”, каже Ворбартон, који додаје да би ФЦА могао довести аутсајдера на место извршног директора, али да би Маркјоне остао “руководилац”.
ФЦА није најавио ко ће наследити Маркјонеа, али је наговестио да би то ипак могао бити неко ко је већ у компанији. Кандидати су шеф финансијске службе Ричард Палмер, директор брендова Јееп и Рам Мајк Манлеј, те главни оперативац за Европу, Африку и Блиски Исток Алфредо Алтавиља.
Компанија одбија да коментарише, уместо тога се позива на претходне изјаве.
Биц́е тешко направити транзицију ако судбина компаније није одлучена. Током 2017. године, кинески произвођач Греат Wалл наводно је изразио интересовање за куповину Јееп, али је ФЦА демантовао постојање преговора.
Такође, прошле године, кинески произвођач аутомобила Гуангзхоу Аутомобиле Гроуп (ГАЦ), који вец́ заједничким улагањем производи возила Јееп и ФИАТ у Кини, изразио је своје интересовање за продубљивање веза са ФЦА, јер је “бацио око” на тржиште САД.
Директори ГАЦ-а би требало да присуствују сајму у Детроиту, што би потенцијално изазвало додатне спекулације о америчким амбицијама компаније.
За ФЦА, продаја кинеском купцу могла би запалити политичку ватру. Продаја Јееп-а, која вуче корене од линије војних џипова који су учествовали у тријумфу у Другом светском рату, кинеском инвеститору могла би да изазове жестину Вашингтона, нарочито у светлу чврстког противљења Трампа о производњи америчких возила у иностранству и њиховој продаји у САД.
Међутим, кинеско власништво није нужно лоша ствар. Волво је продат пре неколико година кинеском произвођачу Геелyју, добијајући преко потребну подршку за опстанак шведског произвођача на међународном нивоу.
“Са правом компанијом или дубоким џеповима, можете учинити много сјајних ствари и можете упуц́ивати на Геелy као пример онога што се може добити са кинеским власником”, рекао је налитичар Дејв Саливен.
Саливен је приметио да је често цитирани Маркјоне већ неко време изозетно тих, што није “нормално” за њега.
“Ако постоји нешто у плану, он можда нец́е моц́и да коментарише”, додаје Саливен.
Ипак, аналитичари отворено примећују да би одлазак Јеепа и Рама из компаније оставило ФЦА са неколико брендова који се муче на тржишту, попут Додгеа, Цхрyслера и ФИАТ-а.
Након што је годинама демантовао спекулације о преговорима о спајању са другим компанијама, Маркјоне је у октовру рекао да се није појавио одговарајући кандидат, додавши да је погрешна претпоставка да будућност ФЦА зависи од тог посла, јер ће компанија наставити да зарађује.
Једно је сигурно, тренутна слика за ФИАТ Цхрyслер је ружичаста. Упркос паду продаје од 8,6% у САД током 2017. године, што је првенствено везано за одлуку о смањењу продаје страним корисницима, акције ФЦА на америчкој берзи су порасле за више од 140% од почетка прошле године.
Тај метеорски раст подразумева оштар скок у првој седмици јануара, што подстиче спекулације да потенцијални купац можда веч купује акције. Компанија није коментарисала ту могуц́ност.
Али финансијска слика италијанско-америчког произвођача аутомобила такође је све више обећавајућа. Добит из трећег квартала 2017. порасла је за 50% у односу на претходни период, а компанија ће на сајму у Детроиту представити нове моделе СУВ и камионета, укључујуц́и неке које обећавају огроман профит.
УСА данас, Вестионлине