Сваки 10. запослени грађанин Србије је у ризику од сиромаштва, међутим, теме сиромаштва или приче о позадини великих инвестиција и радничким правима не могу се видети или су изузетно ретке у медијима.
Ово је речено данас у дебати „Социјална права и медији“ у Београду.
Учесници дебате у организацији Фондације Центар за демократију оценили су да „пиплметре прже“ приче које нису социјалне.
„Сваки 6. радник у Србији има минималну зараду, која не омогућава да се покрије потрошачка корпа“, навела је директорка Фондације Центар за демократију Наташа Вучковић, указујући да се о томе недовољно говори у медијима и да би требало много више то да буде тема.
Она је упитала да ли је то што у Србији имамо слику неслободе медија контекст у којем се приче о сиромашртву нерадо приказују.
Уредница економије на порталу Н1 Данијела Илић-Kрасић рекла је да се за причу радника у лексковачкој фабрици Аптив у Лесковцу не би знало да то медијима нису открили грађани.
Радници су потписивали да ће радити по 12 сати дневно, шест, седам дана, и да ће им бити плаћено, али то је противзаконито, све и кад је добровољно. Они су ћутали и радили, дошло је до тога, или да подигнем глас или ме неће бити, указала је Kрасићева.
Према њеним речима, најчитанији текст на том порталу је онај који се тиче неправде, било које врсте.
Уредник економије у листу Данас Александар Милошевић изјавио је да је код страних инвестиција завладао наратив да је то све добро и да је свака инвестиција добродошла, и да су то медији и чак економски новинари прихватили.
Главна ствар је имати фабрику, без обзира на услове, и медији који су под неком врстом притиска су дестимулисани да негативно извештавају, навео је Милошевић, помињући случај Јуре и Геокса.
Он је рекао да се медијима замера што „не гурају“ те теме у медије и напоменуо да медији извештавају о томе шта се догађа у друштву и да није на медијима да заинтересују раднике за њихова права.
Морате имати релевантан догађај, рекао је Милошевић и указао да су новинари Данаса случајно сазнали за причу да компанија Kрушик својим запосленима месецима није уплаћивала здравствено осигурање, а да им то ниједан синдикат није јавио.
Новинарка Нове економије Kатарина Балетић рекла је да је тешко очекивати од радника који је годинама чекао посао и добио га у некој од фабрика страних инвеститора да иступи и говори за медије о неправедним условима за рад.
Она је навела да радници излазе у јавност кад је „већ догорело“ и нагласила да је ту кључна улога локалних медија и синдиката.
Представник синдиката Независност, новинар Светозар Раковић, рекао је да медијима замера то што кад председник државе помпезно отвара фабрику неке стране инвестиције, зашто медији не прате потом како се спроводи та инвестција.
k-013.com