БЕОГРАД – Укупан број ангажованих лица у пољопривреди у Србији износи готово 1,5 милион људи, а сваки пети становник земље има сталну или повремену активност у аграру, саопштено је данас на конференцији за новинаре у београдском Медија центру.
Од укупно 1.442.628 лица ангажованих у пољопривреди, 98,2 одсто је у сектору домаћинства, а приближно свако четврто домаћинство у Србији поседује газдинство.
Студија, сачињена на основу података последњег пописа пољопривреде, показује да српска домаћинства и даље имају снажну везу са пољопривредом и селом, указали су стручњаци.
Највећи део пољопривредне радне снаге на породичним газдинствима у Србији чине чланови породице или рођаци (56,3 одсто), што указује на значајно присуство неформалног рада у аграру.
Наиме, у пољопривреди Србије са 99,5 одсто доминира сектор домаћинстава у односу на правна лица и предузетнике.
Професор др Наталија Богданов, аутор посебне публикације „Радна снага и активности пољопривредних газдинстава“, указала је да највећи број чланова породичних газдинстава (47 одсто) ради на поседима величине од два до 10 хектара.
Незнатно мањи проценат (43 одсто) ради на газдинствима најмање величине – до два хектара, додала је она.
„Ови резултати указују да постоји висока концентрација радне снаге на породичним газдинствима чија је величина на нивоу економске одрживости, што јасно указује на релативно ниску продуктивност пољопривреде на породичним газдинствима“, казала је Богданов.
Ближу 33 одсто носилаца газдинства је старије од 65 година, што указује да се својинска трансформација у смислу преношења власништва над газдинством на млађе носиоце, одвија споро.
Родне неједнакости на тржишту рада у пољопривреди посебно се испољавају кроз неравнотежу у обављању руководећих и извршних форми рада на газдинству.
Наиме, жене су заступљене међу носиоцима газдинстава са 17,3 одсто, а међу управницима газдинстава свега их је 15,9 одсто.
С друге стране, жене чине изразиту већину међу члановима породице и рођацима који обављају пољопривредну активност на газдинству (чак 63 одсто).
Образовне карактеристике менаџера газдинстава указују на малу улогу формалног и систематског образовања и обуке у области пољопривреде, а већина менаџера газдинстава је своја знања о пољопривреди стекла искључиво у току праксе.
Танјуг