Више од 80 милиона људи у ЕУ је, према студији Аустријског друштва за политичко савјетовање и политички развој угрожено од сиромаштва, а најгоре стање је у Летонији.
Генерални секретар ОеГПП Андреас Хеферл, представљајући студију, нагласио је да то значи да је већ сваки шести становник ЕУ угрожен од сиромаштва.
Посебно забрињавајућа је чињеница, како је додао, да постоји тенденција раста, а да је највећи пораст присутан у земљама које су највише погођене финансијском кризом као што су Ирска и Шпанија.
Посланик Социјалдемократске партије Аустрије у Европском парламенту Јозеф Вајденхолцер критиковао је што се говори у Унији само о дужничкој заједници, фискалној унији или унији банака, а јако ријетко од социјалној унији. Према његовим ријечима социјалне услуге значајно умањују опасност од сиромаштва.
Земље које су највише угрожене сиромаштвом су 2010., према студији, Летонија, Румунија, Бугарска и Шпанија са процентом од више од 20 одсто.Такође и у Литванији и Грчкој је већ сваки пети грађанин угрожен сиромаштвом.
Међу најугроженијом популацијом су незапослени и самохрани родитељи, а затим слиједе старије особе, породице са пуно дјеце, особе са нижим образовним нивоом, као и имигранти.
Сиромаштво не погађа само источне и јужне земље, пошто је у западној Европи чак 36 милиона људи угрожено сиромаштвом.
Имигранти, како наводи студија, два до три пута су погођенији, а у Њемачкој су чак најугроженија група.
Танјуг