Економија

Све банкарске услуге поскупљују од 1. августа, а стижу и нове накнаде

Од 1. августа банке повећавају цене свих својих услуга а многе уводе наплату нових накнада и у електронском банкарству које је годинама уназад стимулисано управо због нижих трошкова.

Многи корисници банкарских услуга већ у јуну почели су да добијају обавештења од банака о новим ценама које на снагу ступају првог августа.

Kоје услуге ће поскупети?

Тако је најављено да ће издавање серије чекова уместо 200, коштати 300 динара, вођење рачуна поскупеће за око 80 одсто, хитно издавање картице коштаће 400 динара, иако је до сада било бесплатно, док ће испорука на кућну адресу забележити повећање преко 15 пута – уместо 50, коштаће чак 800 динара.

Већ тада је једна од банака које послују у Србији за неке категорије својих клијената одржавање рачуна повећала са 150 на 500 динара, док је за стандардне клијенте поскупело са 250 на 500.

Уколико вам се деси да изгубите картицу, а на рачуну сте имали више од 3.000 динара – спремите се да платите. За мање износе на рачуну, терет ће сносити банка што значи да ако сте на рачуну имали 2.000 динара, банка „части“ издавање нове картице. Ипак, чак и ако имате мање од датог износа, мораћете да докажете да нисте злоупотребили картицу или је изгубили због немара.

Пазите и како користите банкомат или плаћате преко интернета – уколико искористите више покушаја, и то ће вам бити наплаћено.

Зашто се мења ценовник?

Дејан Гавриловић, прдседник удружења за заштиту потрошача „Ефектива“ навео је за Нова.рс да не постоји економско оправдање за оволико поскупљење.

„Ако поскупи гориво, таксиста ће повећати цену јер му од тог горива зависи посао. Од чега банка толико зависи да би подигла цене два или три пута? Kоји су се то трошкови њима повећали па морају да повећају услуге? Поскупела су и нека осигурања, а ако их питате због чега, они ће рећи да сви дижу цене, па и они желе да зараде. Ако имате фирму која ради у плусу, профитабилна је, не можемо да кажемо да је подигла цене због кризе, јер нема кризе ако си профитабилан“, објашњава наш саговорник.

Он објашњава да је велики проблем то што банке немају никакву регулативу и могу да мењају ценовник свакодневно, а све се своди на то да клијенти те промене могу да прихвате или да промене банку. Истиче да уколико Народна банка Србије ускоро не успостави одређени механизам за контролу промене цена банкарских услуга, оне могу драстично да скоче.

Такође, додаје да су цене банкарских услуга у Србији на нивоу Европе, где се одржавање рачуна плаћа три до пет евра на месечном нивоу, али су плате далеко испод европског стандарда.

Kако се заштитити?

За већину најављених поскупљења заправо не постоји у потпуности сигуран начин да их избегнете. Најбоље решење је да чувате своју картицу и обратите пажњу на уношење ПИН кода када подижете готовину са банкомата или вршите плаћање путем интернета.

Сат који показује време је новац

Што се осталих поскупљења тиче – њих је практично немогуће избећи, осим уколико не престанете да користите банкарске услуге. Ипак, како ни то није у потпуности могуће, Гавриловић саветује да је једини начин да пробате да коришћење ових услуга смањите.

„Рецимо, супружници не морају да имају два рачуна – зашто бисте плаћали одржавање два рачуна. Други пример, рачуне који су ситни можете да платите за три месеца унапред, те ту платите једну трансакцију уместо три“, каже Гавриловић.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Нова.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!