Хроника

Све Гузијеве афере

Да ли се још неко сећа Мартина Шлафа /1/? То је онај аустријски милијардер који се ангажовао у куповини Мобтела од Богољуба Карића. Ангажман се, поједностављено речено, састојао у томе да откупи Мобтел од Карића и препрода га Телекому Аустрија. Међутим, ствари су се (наизглед) искомпликовале, најпре око власништва Мобтела, а онда је Мобтел купио норвешки Теленор. Шлаф је инкасирао 350 милиона евра и приде тражио од државе Србије, уз пријатељско уплитање државе Аустрије, додатних 240 милиона јер је сматрао да је на штети. После се утешио јер му је омогућена изузетно повољна куповина хотела Југославија у Београду и добијање лиценце за коцкарницу Гранд казино.

Аустријски медији спекулишу да је Мартин Шлаф главни финансијер Социјалдемократске партије Аустрије (СПА) /2/ у којој је бивши канцелар Аустрије и будући универзални, специјални саветник Србије Алфред Гузенбауер на високој позицији.

Наравно, финансијери странака, као и висина донација су обавијени велом тајне, а спекулације су засноване на разним чињеницама које се виде – Шлаф константно има подршку владајућег естаблишмента, нарочито чланова СПА. Тако на пример, у неколико наврата осниване су парламентарне комисије (последња крајем 2012.) које је требало да истраже улогу Шлафа и сарадника, у препродаји телекомуникационих оператера из других земаља Телекому Аустрија, где је било основаних сумњи на корупцију, а и пљачку пара из буџета Аустрије. Те комисије су радиле кратко, површно и без резултата, иако је постојао велики број доказа о неправилностима /3/.

Међутим, оно што аустријски медији не спекулишу, него тврде, је да су Гузенбауер и Шлаф лични пријатељи /4/. Остало је забележено да је оне ноћи када је Гузенбауер инаугурисан за канцелара, Мартин Шлаф у његову част направио интимну вечеру са шампањцем и остригама за мали број заједничких пријатеља /5/.

Гузенбауер је био један од актера у афери Баваг. То је била једна од највећих аустријских банака – „Bank fur Arbeit und Wirtschaft AG“ (BAWAG). Основао ју је 1922. тадашњи вицеканцелар, социјалдемократа Карл Ренер да би помогао пролетеријату да добије јефтине кредите и из тог доба је остало да ову банку контролише један од најјачих радничких синдиката Аустрије. Али руководство банке одавно је заборавило на раднике, отварало је нетрансперентне послове на Крибима, у Либији, Палестини, улагало у коцкарнице (гле изненађења, у власништву Мартина Шлафа), вршиле се сумњиве исплате, прале паре …/6/. 2006 Баваг је пукла, испоставило се да је кроз банку нестало 1,4 милијарде евра, директор је ухапшен и осуђен на 10 година затвора, али многи уплетени у аферу били су само сведоци, међу њима и Шлаф.

Баваг је била блиска Социјалдемократској партији Аустрије, практично, с обзиром како је основана, Баваг је била заправо банка социјалдемократа. Пуцање Бавага уздрмало је СПА која је у том тренутку била опозициона партија, али са високим шансама за победу на предстојећим изборима. У том смислу је Гузенбауер, пре краха, као високи функционер своје партије, јавно обећао да ће држава санирати губитке банке и обештетити штедише /7/. Касније се оградио од овог скандала и оптужио синдикате због недовољне контроле рада банке. Иако му је то била дужност као високом руководиоцу у СПА, а и као канцелару касније, Гузенбауер није ништа предузео да се разјасне све неправилности и криминалне радње – које је суд заташкао – и именују сви они који су допринели пропасти Бавага, што су јавност, независни медији и неколико парламентараца захтевали од владе /1/.

Гузенбауер и бизнис

Гузенбауер је познат по томе што је био канцелар са најкраћим мандатом (2007 и 2008) у историји Друге републике. Највише му је замерено што није одржао предизборно обећање о укидању школарина за високо образовање и одбијање да да на увид парламенту уговор о набавци војних авиона Еурофајтера. Одласком са места канцелара, Гузенбауер је постао саветник и пословни човек. Могли смо прочитати у нашим медијима да му је биографија саветника и пословног човека необично успешна. Пословни партнери Гузенбауера  тврде да је „прави интелектуалац са одличним, брзим схватањима, и изврсном мрежом контаката“.

Погледајмо мало детаљније фирме и послове на којима је Гузенбауер ангажован /8/.

Његова фирма „Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung GmbH“, која има седиште у центру Беча, остварила је између 2009. и 2011. профит од 3,23 милиона евра. Ово је профит, с обзиром на величину фирме од једног запосленог , о коме могу и на богатом западу само да сањају, како је закључио аустријски Курир.

Богаташ из аустријске покрајине Тирол, Рене Бенко поставио је Гузенбауера у управни одбор своје фирме „Сигна Приме Селецтион АГ“, преко које управља својим царством некретнина. У новембру 2012. Рене Бенко осуђен је условно на годину дана затвора због корупције у Хрватској приликом посредовања у пословима са некретнинама измедју Санадера и Берлусконија /9/, /10/.

Гузенбауер је саветник у фирми „Novomatic“, која се бави играма на срећу /11/. Промет фирме у 2012. године је био 3,2 милијарде евра. Поседује казина и електронска казина, нуди 215.000 игара на срећу, запошљава 19.000 људи широм света. Подсећамо да су, после телекомуникација, најпрофитабилнији послови којим се Мартин Шлаф бави – коцкарнице /1/. Мартин Шлаф се, иначе, не усуђује да уђе у Израел јер се тамо води против њега процес због подмићивања председника Шарона да би добио лиценце за коцкарнице.

У нашим медијима је речено да Гузенбауер у чилеанској компанији „Екитас капитал“ /12/ председава Европским фондом. Сајт ове компаније је веома занимљив, састоји се од три стране са оскудним текстом из кога се не види чиме се компанија тачно бави, нема ни једног имена, ни директора, ни власника, а не зна се ни шта је тај Европски фонд.

Гузенбауер и Хрвати

Својим саветима Гузенбауер помагао је Хипо алпе адрија (Hypo Alpe Adria) банци која је Хрватску завила у црно. Преко ове банке извршен је велики број различитих трансакција које су донеле енорму корист одређеном кругу страних и домаћих бизнисмена, а са друге стране оштетиле државу, односно грађане Хрватске. Било је ту мутних новчаних трансакција, продавана је обрадива земља у бесцење, као и земља на приморју предвиђена за изградњу туристичких објеката (нпр. милион квадратних метара за 5 евра по квадрату), велика и успешна предузећа продавана далеко испод цене. О раду ове банке се много писало и још се увек истражују све преваре и крађе које су ишле преко ње. Хрватски премијер Санадер је у затвору због ове афере. Почетком 2010. хрватски Национал је писао о обавештајном извештају непознатих аутора од 80 страна, који је кружио медијима, о раду Хипо банке. У том извештају пише да је тадашњи аустријски канцелар Алфред Гузенбауер знао за малверзације које је банка радила /13/. Његова улога у судском поступку око Хипо банке остала је неразјашњена. Све ово на његов посао саветника баца другачије светло.

Гузенбауер Алпина и ВАЦ

Да подсетимо, грађевински концерн Алпина, чији је Гузенбауер био саветник и председник управног одбора, банкротирао је и завио у црно путаре Србије. Да ли су савети Алпини били улазница у Управни одбор конкурентске грађевинске фирме Штрабаг ?

Да подсетимо поново, групација ВАЦ (WAZ), чији је Гузенбауер саветник, али и сувласник, купила је новинску кућу Политика, а затим продала сву имовину ове наше националне новинске куће (киоске камионе, некретнине, опрему, Политике) и на крају и огољену саму кућу. Овим продајама и трансакцијама ВАЦ је бар пет пута увећао уложену суму, а Србија је проћердала део своје историје.

Гузенбауер и аустријско тужилаштво

Гузенбауер је саветник и казахстанском председнику Нурсултану Назарбајеву од 2010. У јуну ове године аустријски медији објавили су вест да је Гузенбауер под истрагом због сумње да је наводно снабдевао казахстански режим поверљивим документима. Портпаролка тужилаштва је потврдила да је у канцеларију тужилаштва стигао такав предмет, али није хтела ништа више да каже у интересу истраге. Сматра се да дело подлеже под члан 256 Кривичног законика “О тајним обавештајним службама на штету Аустрије”, где је предвиђена казна од три године затвора. Гузенбауер негира ове оптужбе /14/.

Хоћемо ли бити толики баксузи да брзо останемо без универзалног специјалног саветника, за којег се објављује у српским медијима да је сасвим извесно да ће бити ангажован за саветовање српске владе?

/1/ http://www.balkanmagazin.net/javno-mnjenje/cid141-17681/cuveni-posrednik-u-kupoprodajama-telekomunikacionih-preduzeca

/2/ http://diepresse.com/home/wirtschaft/economist/kordiconomy/412078/SPOe-klotzt-mit-Plakaten_Schlaff-und-Al-Jaber-als-Financiers

/3/ http://www.profil.at/articles/1238/560/342579/martin-schlaff-u-ausschuss-was-milliardaer-martin-schlaff

/4/ http://www.news.at/a/austro-oligarch-martin+schlaff

/5/

http://www.spiegel.de/international/europe/corruption-scandals-in-austria-a-web-of-sleaze-in-elegant-vienna-a-791113-3.html

/6/ http://www.brusselsjournal.com/node/955

/7/ http://www.neurope.eu/article/gusenbauer-says-bawag-affair-hit-sp-comet

/8/ http://kurier.at/wirtschaft/alfred-gusenbauer-der-ex-kanzler-als-berater-und-investor/2.030.107

/9/ http://www.bloomberg.com/news/2012-11-02/signa-s-benko-sentenced-to-year-in-prison-over-croatian-payments.html

/10/ http://www.pie-mag.com/articles/4171/signa-s-benko-to-appeal-12mth-suspended-bribery-sentence/

/11/ http://www.novomatic.at/en/

/12/ http://www.equitas.cl/index.html

/13/ http://www.nacional.hr/en/clanak/50433/sdp-also-embroiled-in-the-hypo-affair

/14/ http://kurier.at/politik/inland/causa-aliyev-ex-kanzler-gusenbauer-unter-spitzelverdacht/14.402.594

 

Балканмагазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!