Ни седам месеци након гашења треће смене и отпуштања 700 људи из Фијата и још 600 из кооперантских фирми нема нове инвестиције коју је премијер тада обећао. У Министарству привреде нису могли да нам потврде да је неки инвеститор показао интересовање за Крагујевац.
Када је у јулу прошле године Фијат одлучио да укине трећу смену у фабрици у Крагујевцу и због тога отпусти око 700 људи, због чега су и кооперанти отпустили још око 600, премијер Вучић је поручио да ће довести инвеститора у Крагујевац који ће запослити између 1.000 и 1.500 људи.
Месец дана касније у медијима се појавила вест да би компанија „БАЕ системс“ могла почети производњу оклопљеног амфибијског возила за америчку војску и тако искористити вишак капацитета крагујевачке фабрике, али ни од једне ни од друге најаве ништа није било. Крагујевачки радници су покупили отпремнине заједно са својим стварима у фабрици и отиснули се на тржиште рада које у Крагујевцу баш и не цвета, судећи према речима Југослава Ристића, председника Самосталног синдиката у Крагујевцу.
„Рекли су да ће доћи неки кооперант у Крагујевац који би запослио људе отпуштене из Фијата, али то је остало још једно изневерено обећање. Нигде није повећан број запослених, напротив“, каже Ристић.
Према његовим речима, ово је био велики ударац за Крагујевац у коме према његовој оцени има око 6.000 до 7.000 индустријских радника, а више од 22.000 незапослених.
„Ти људи губе зараде, али се суочавају и са бесперспективношћу јер у Крагујевцу посла нема, колико год се трудили и тражили. У овом граду остали су још само Застава оружје са око 2.000 радника и ФЦА Србија са око 2.400 људи, а код коопераната ради стотинак људи по фабрици. Некад је на десној страни Лепенице била индустријска зона, а сад је индустријско гробље“, истиче Ристић додајући да сви у граду стрепе шта ће бити после 2018. године када истекне уговор државе са Фијатом. Иначе овај уговор је познат по томе што је после дуготрајних напора Савет за борбу против корупције од тадашњег министра Динкића добио на увид уговор потпуно зацрњен, тако да ни после „објављивања“ јавност нема појма ко се на шта у том пројекту обавезао.
„Овакво стање без новог модела аутомобила није баш повољна ситуација“, опомиње Ристић додаје да је било обећања да ће се у Заставиној фабрици камиона производити неборбено војно возило, али да су сви знали да од тога нема ништа, пошто је та фабрика била технички најзаосталија од свих Заставиних фабрика.
И мада још нико од компоненташа није дошао, а из Министарства привреде нису могли да нам потврде да је неки инвеститор показао интересовање, професор на Економском факултету у Београду Љубодраг Савић сматра да су велике шансе да неки компоненташ дође у Србију јер овде имају квалификовану, а јефтину радну снагу, имају субвенције државе, а близу им је и тржиште ЕУ. Ипак, према његовим речима, овај ниво индустријске производње нас не сврстава у индустријске земље јер се ради о пословима са најнижом зарадом, без трансфера технологије и без запошљавања наших образованих људи.
„Иако ауто-индустрија има велики мултипликативни ефекат, ми нисмо добро искористили Фијат. Нема наших људи инжењера, највећи део делова се увози. Такође и уговор са Фијатом истиче 2018. године, а како ствари сада стоје, са овим трендом смањивања производње делује као да Фијат пакује кофере или остаје уз скроман обим производње. Наравно то се може променити јер тек предстоје преговори, па и задржати производња ако држава одлучи да отвори кесу“, сматра Савић.
Највећа инвестиција у Крагујевцу је свакако Фијат који су 2008. заједнички финансирали држава Србија као власник 33,33 одсто фабрике и Фијат Крајслер аутомобили, са 66,67 одсто инвестиције. Поред тога у крагујевачку аутомобилску индустрију ушло је још 12 инвестиција вредних нешто више од 100 милиона евра.
Извор: Данас
INTERVJU: Nikola Aleksić – Vučić je umobolnik i izdajnik, a Srbija je okupirana država! (01.05.2017)
https://www.youtube.com/watch?v=1FoiixPMbEs