Осим начелног залагања за смањење оптерећења на рад, реконструисана Влада Србије са новим министрима финансија и привреде до сада је као једине конкретне мере за уређење економског амбијента најавила повећање пореза и задуживање, док озбиљним реформским потезима нема ни трага.
Такву “економску стратегију” могао би да предложи сваки средњокошколац економског смера, а камоли “геније са Јејла”, сматрају аналитичари и подсећају да се та стратегија ни по чему не разликује од политичког курса претходног министра економије и привреде Млађана Динкића.
Министар без адресе!
Директор УПС-а Драгољуб Рајић каже да су послодавци намеравали да пошаљу предлог мера за опоравак привреде новом министру привреде Саши Радуловићу, али да су одмах наишли на проблем.
– Министар нам је бескућник јер на сајту Владе још нема ни канцеларију нити адресу, па ни број телефона. Како у тој ситуацији да очекујемо да решава нагомилане проблеме – указао је Рајић.
– Можда се покаже да ће Млађу од блата правити – нашалио се у изјави за “Ало!” Махмуд Бушатлија, саветник за страна улагања, који наводи да до сада обелодањени предлози мера не представљају промену економске политике.
Подсетимо, реконструисано Министарство финансија које води Лазар Крстић до сада је као конкретне мере које разматра обелоданило, додуше незванично, једино увођење екстрапореза на зараде двоструко веће од просечних, док је вицепремијер Александар Вучић најавио да ће се држава до краја године кредитно задужити за две до три милијарде долара код шеика Мухамеда из Уједињених Арапских Емирата.
– Можда је младом министру финансија са Јејла потребно још мало времена да се снађе у послу који први пут у животу ради, али очекујем да Влада што пре изађе са озбиљним предлогом дубинске реформе пореског ситема, а не само мењања пореских стопа. За системске промене јесте потребно пет до шест година, па нисам баш сигуран колико су наши политичари спремни да уђу у тај процес, без обзира на то шта о томе начелно говоре – рекао је Бушатлија, који сматра да би једино преокрет са опорезивања рада на оперезивање имовине стабилизовало фискалну политику и стимулисало потрошњу.
Директор Уније послодаваца Србије (УПС) Драгољуб Рајић такође не види промену курса економске политике.
– Без реформе јавног сектора и пензионог система, па онда пореског, ма која друга мера коју предузму неће дати резултате у побољшању економске климе. Засад се не види да реконструисана Влада Србије на томе ради, па наставља праксу свих претходних влада које су све одлуке доносиле иза затворених врата, без консултација са радницима и привредом, то јест главним пореским обвезницима – истакао је Рајић.
Дачићу Крстић боље звучи
Након што је пре само четири месеца тадашњи министар финансија Млађан Динкић предложио да имућнији грађани плаћају већи порез на другу некретнину, добио је шут-карту из Владе од премијера Ивице Дачића, који је пре неки дан изјавом “нормално је да богати плаћају веће порезе” подржао план млађаног министра Крстића о увођењу екстрапореза на високе плате. Зашто је тако, односно у чему се то садашња економска политика разликује од претходне коју је водио Динкић, премијер до закључења овог издања није желео да објасни читаоцима “Ало!”. Коментар на вођење ресора економије и привреде по његовом одласку из Владе нисмо успели да добијемо ни од лидера УРС-а Млађана Динкића.
Аутор: Сања Ђорђевић
Ало
treba mu dati da se upozna sa situacijom – ALI , realno receno, covek nije ziveo i radio ovde = nezna ni puteve papira, poreske zakone, NISTA u vezi finansija u Srbiji. ZNACI – mora da nauci = nem vremena + mora da veruje nekome = a to su Mladjini kadrovi
REALNO – ne treba ocekivati cudo ni do kraja godine.
Jedina sansa da "premosti" period ucenja je da mu onaj nas od svog "decka" mabavi koju kintu do tada
Dosao po zadatku da unisti Srbiju!
ovaj je tu samo da bi Srbi jednog dana rekli vratrite Mladjana lopova i on je bio bolji .Za nas vise nema sanse za bolji zivot jer je cela Srbija mafijaski organizovana
naravno i tu cedamu pomognu oni iz austro ugarske i njemacke
необичан лик
Selam Alejkum Lazo !