У радњама драматично виши ценовници под маском повећања пореза на додату вредност. Храна скупља до 40 одсто, грејање и превоз до 20 одсто. Синдикати позивају на протест
ПРВИ дан октобра и буквално је уплашио грађане Србије, јер су поскупљења хране, средстава за личну и кућну хигијену, грејања, нафтних деривата, превоза овог пута „прелила“ чашу. Драматичан раст цена покренуо је и синдикате који најављују и протест против поскупљења која су највише ударила на најсиромашније потрошаче.
Под маском повећања пореза на додату вредност, трговци и произвођачи подигли су све цене. Чак највише оне где порез није ни мењан. Тако се испоставило да су процене економиста да ћемо раст ПДВ „на својој кожи“ осетити са највише један одсто већим расходима пале у воду. У радњама су, тако, у понедељак освануле драстично веће цене хране. Намирнице су поскупеле од три до чак 40 одсто. А рачуни за грејање биће „тежи“ и до 20 одсто, колико је у престоници поскупео и градски превоз.
– Држава је урадила све што је могла – каже за „Новости“ министар трговине Расим Љајић. – Простор државе да реагује у оваквим ситуацијама је прилично скучен. Само код одређене врсте хлеба можемо да контролишемо и произвођачку у трговачку цену. Држава по потреби може интервенисати из робних резерви и евентуално дозволити бесцарински увоз неких основних животних намирница, иако је јасно да те мере имају ограничено дејство. Када бисмо се умешали, прозивали би нас да угрожавамо слободу трговине. Мислим да је ПДВ само изговор и да су само чекали овакав потез Владе да повећавају цене, потпуно без основа. Поскупела је и храна, иако је ПДВ на основне животне намирнице остао осам одсто.
Министар Љајић сматра да другог решења нема без конкуренције, јер је оваква ситуација на тржишту управо последица монополског положаја. Зато ће приоритет Владе, каже министар трговине, бити стварање услова да што већи број великих трговинских ланаца дође на српско тржиште.
А изговора за поскупљење је много – раст цена сировина, енергената, промене курса, а најчешће се спомињу проблеми које је изазвала овогодишња суша. Десетковани род на нашим ораницама прво се осетио у расту цена сточне хране, затим свежег меса, а убрзо и млека. Суша је многим произвођачима била и главно оправдање за несташице и затражено поскупљење. Тако је било са уљем, шећером… У водећим трговинама кажу да су сви производи који су опорезовани већим ПДВ, поскупели за два одсто. И овде рачуница стручњака да ће ова мера Владе повећати цене за максимално 0,90 одсто, пада у воду. Трговци су решили да заокруже ПДВ на два одсто.
– Нема разлога за овако драстично повећање цена – каже Петар Богосављевић, председник Покрета потрошача Београда. – Део цена јесте порастао због ПДВ, али је интерес и трговаца и прерађивача да цене буду више, посебно код хране. Недопустиво је да поскупљења под изговором раста ПДВ буду три до четири пута већа од пораста тог пореза. Код услуга је раст још већи и износи од 15 до 20 одсто.
Богосављевић истиче да је оваква ситуација на тржишту Србије последица спреге монопола у трговини, производњи и финансијском сектору, а све „под капом државе“.
Повећање пореза на додату вредност али и акциза на поједине врсте нафтних деривата у понедељак је довело и до повећања цена горива на пумпама.
– Евродизел је поскупео за око 2,7 динара по литру, дизел Д2 за 2,60 а ТНГ за 1,40 динара по литру. Поскупели су незнатно и моторни бензини – каже Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије. – Нико није подигао цене за пун износ акциза и ПДВ није аутоматски тај удар пребацио на купце, јер је нафта појефтинила на светском тржишту, а и динар је ојачао у односу на евро.
Нафтна индустрија Србије је кориговала цене својих деривата само за износ ПДВ па су БМБ 95, европремијум БМБ 95, Д2 и евродизел поскупели за 2,3 , а ауто гас за динар поо литру. У НИС у понедељак нису могли да нам прецизно кажу када ће „ускладити цене“ и за повећани износ акциза.
Нове акцизе се званично на снази од понедељка. Дизел горива су добила нову, вишу акцизу за пет динара па сада држава од цене литре дизела (и евродизела) захвата 42 динара. Највећи удар на џеп доживели су возачи који користе ауто-гас (ТНГ) коме је акциза поскупела за 12 динара по литру. Тако сада од сваког килограма ТНГ држава узима 30 динара.
– Нису сви и нису сви за исти износ подигли цене горива на својим пумпама – каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије. – Промена има али не „као по команди“. Још има залиха горива које је увезено са старом акцизом на пумпама па ће на тим објектима тек наредних дана цене порасти.
СЛОБОДАН ПЕТРОВИЋ, ГЕНЕРАЛНИ ДИРЕКТОР „ИМЛЕКА“:
– ПОВЕЋАЛИ смо цене за 1,5 до два динара, због већих откупних цена млека. До краја године, због поскупљења горива, доћи ће до још једног раста цена млека. Наравно, под условом да курс остане на садашњем нивоу. Покушавамо да надоместимо несташице млека на тржишту Србије, па смо већ почели увоз сировина из наших погона у БиХ.
СРЂАН ЛАЗОВИЋ, ДИРЕКТОР, „БРИТИШ АМЕРИКАН ТАБАКО“
– НАДАМО се да донете мере неће донети контраефекте, а оне се огледају у дисторзији тржишта цигарета и појави шверцованих цигарета на тржишту. Пореско оптерећење било је велико узимајући у обзир и поскупљење цигарета у овој години, а ускоро ће доћи до новог поскупљења цигарета.
ЗОРАН ПРАЛИЦА, ПРЕДСЕДНИК УНИЈЕ ПЕКАРА
– ХЛЕБ је поскупео првенствено због скупљих сировина. Доскорашња цена хлеба формирана је према цени пшенице од 18 динара, а данас је хлебно жито 27 и 28 динара. Реално, само према том основу, векна од 500 грама требало би да поскупи за 10 динара, а не само за 4,5 динара, колико је одобрено.
ВОЈИСЛАВ СТАНКОВИЋ, САВЕТНИК У ПКС
– ОКТОБАРСКИ талас поскупљења требало би да буде последњи у овој години, а цене основних животних намирница могле би да се поново повећају крајем јануара. Није добро што су поскупеле и ставке у личној потрошњи које су под контролом државе, међу којима су и грејање, нафтни деривати, градски превоз…
Новости