Због поскупљења хране и режијских трошкова, које се очекује до краја године, један део становништва биће померен испод границе сиромаштва, оценио је ИЗИТ.
„Бићемо сведоци потребе појачаног ангажовања на раду народних кухиња, због притиска већег броја људи којима ће помоћ бити потребна”, наводи се у анализи ИЗИТ-а. Како се наводи, просечно домаћинство у Србији и даље највише новца троши на храну и режијске трошкве.Око 44 одсто прихода домаћинства одлази на храну, док је у ЕУ тај проценат 16 одсто.
Како се наводи, и даље ће се смањивати издаци за здравље, културу и образовање, која су и сада ниски и издваја се се 4,2 одсто прихода. Како се додаје, на ове области издваја се мање него на алкохол и дуван, на који се троши 4,4 одсто прихода.
„Са наведеном структуром личне потрошње, Србија нема ни еконосмке ни друштвене перспективе„, наводи ИЗИТ.
Како се наводи, да би се направио заокрет од постојећег стања, неоходно је променити систем функционисања државе, преко суштинских реформи јавног сектора, односно државне управе на свим нивоима, али и пензионог, здравственог и образовног система и реструктирање државних и подржављених предузећа.
На тај начин би систем постао функционалнији, ефикаснији и конкурентији и створили би се темељи за економски развој земље и на реалним основама раст животног стандарда становништва.
Дневник