Економија

Све о поскупљењу струје

Сазнајемо да Влада неће дати сагласност да струја поскупи више од 12 одсто.

Коначну реч о корекцији цене струје даће Агенција за енергетику, на предлог Електропривреде Србије. У ЕПС-у кажу да засада не могу да говоре о томе да ли ће и када упутити захтев за поскупљење Агенцији.

– Систем ЕПС-а претрпео је велике штете током поплава у мају и још се сагледавају мере које могу да се предузму како би се последице поплава што мање одразиле на стабилност снабдевања струјом и пословање компаније – кажу у Електропривреди.

Утицај на остале цене

Мада економисти објашњавају да би поскупљење струје од 12 одсто донело директан утицај на инфлацију око 0,9 одсто, а индиректан за 1,3 одсто, трговци и произвођачи сумњају да би имали простора за поскупљења. Јер пад куповне моћи је очигледан, самим тим и пад промета. „И ово поскупљење сви произвођачи покушаће да надоместе из сопствених прихода, јер је јасно да све теже долазе до купаца. Србија очито иде у дефлацију“, каже један од већих произвођача хране.
С друге стране, у Влади и Министарству енергетике још очекују детаљније анализе и рачунице пошто их је ЕПС обавестио да би делимично финансијску слику у овој фирми могло да поправи поскупљење струје од минимум 15 одсто.

Према истраживању “Блица”, Србија има најнижу цену електричне енергије у региону од 6,14 евроцени по киловату у просеку, али и даље грађанин Србије може да купи више струје од комшија у БиХ, Македонији или Црној Гори. Ако поскупи 12 одсто, цена у Србији (7,36 евроценти) ће се приближити ценама у Македонији и БиХ, док би их у случају поскупљења од 15 одсто (9,21 евроценти) надмашила.

У последње три године је присутан тренд раста цена струје у Европи. Румунија је за две године са 13,2 евра за 100 киловата повећала цену на 16,5 евра, Црна Гора са 8,7 на 10,2 евра, а Хрватска са 11,4 на 13,7 евра. У Грчкој је дошло до за 19,7 одсто, у Румунији за 16,8 одсто. Пораст цена струје за домаћинства догодио се и у Немачкој, Француској, Италији, Словенији, Великој Британији…

Било је земаља где је чак дошло и до појефтињења. Највећи пад цена имао је Кипар за 14,7 одсто, али тек пошто је цена претходно повећана за скоро 20 одсто. У Мађарској пад цене струје је био за 13,8, у Бугарској за 7,7 одсто. У Македонији је смањење износило 1,4 одсто.

Највишу цена у Европи од 29,4 евра за 100 кWх има Данска, после ње је Немачка са 29,2 евра. Просечна цена у ЕУ је 20,1 евро, што је три пута више него у Србији.

 

Гордана Булатовић, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!