Наука и Технологија

Све тајне Михајла Пупина у виртуелном музеју (видео)

“Од пашњака до научењака” провешће вас витуелни музеј Михајла Пупина, за који је грађа прикупљана последњих седам година од Америке до Аустралије. То ће бити најсвеобухватнији збир података о једном од оснивача Насе.

Шта о Михајлу Пупину пише у више од 100 ФБИ докумената, како је спасао од глади Војислава Илића, како је помогао Јована Цвијића, какву храну је спремао за Рокфелера, како је утицао на телекомуникацију, зашто је основао више од 1.000 доброчинстава и како је од сиромаха из Идвора стигао до Америке и постао један од најутицајнијих људи 20. века – све то и још много више моћићете да сазнате на wеб адреси михајлопупин.рс, где ће од среде бити доступан виртуелни музеј овог великог научника.

Образовно-истраживачко друштво Михајло Пупин приредило је до сада најпотпунији приказ живота и дела једног од оснивача Насе и добитника Пулицерове награде за аутобиографију “Од пашњака до научењака”. А захваљујући помоћи од стране Телекома Србија и САНУ светлост дана ће угледати динамична виртуелна грађевина, која захтева интеракцију посетилаца.

Аутор пројекта је потпредседник Образовно-истраживачког друштва Михајло Пупин Александра Нинковић Ташић, док су за дизајн и реализацију задужени Стеван Ђуричић и Дамир Влајнић.

“Цео виртуелни музеј и биће једно време збир изненађења и малих шокова и атрактивних и вредних података. У оквиру њега ће нека документа бити приказана и први пут. Шта је допринео, омогућио, остварио, за шта је лобирао, имајући само једну ствар на уму, а то је како он сам каже `морални престиж његове домовине`, која ће, надамо се, оваквим стварима постати мало захвалнија за све дарове које је примила од Михајла Пупина”, рекла је Александра Нинковић Тошић, која се последњих седам година посветила прикупљању грађе за овај музеј и својим новцем куповала Пупинове предмете на аукцији.

Виртуелни музеј има десет целина: Путовање кроз Идвор, Америку, професорски рад и признања, тајмлајн, аутобиографију, научни рад, национално-политичке доприносе, легат у Народном музеју, легат у Универзитетској библиотеци, као и Доброчинства.

МОНДО

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!