Руско министарство спољних послова наставило је јутрос дипломатски напад на Израел.
„Скренули смо пажњу на антиисторијске изјаве израелског министра спољних послова Јаира Лапида, које у великој мери објашњавају правац у којем садашња израелска влада подржава неонацистички режим у Кијеву“, написали су на Твитеру.
„Из неког разлога, западна штампа (и неки од наших либерала) се још увек расправљају о томе да ли у Украјини има неонациста. Као један од аргумената наводи се јеврејско порекло Владимира Зеленског. Аргумент је не само неодржив, већ и лукав. Историја, нажалост, показује трагичне примере сарадње Јевреја и нациста“, пишу они и наводе неколико примера Јевреја који су запамћени „по својим апсолутно монструозним делима“.
Они закључују да је учешће Јевреја у Холокаусту „маргинални феномен, али не и табу и предмет истраживања“, и додају да Украјина није једина неонацистичка држава чији је председник јеврејског порекла, наводећи као пример Летонију.
Тиме су додатно појачане тензије између две земље које су почеле тврдњом руског министра спољних послова Сергеја Лаврова да Адолф Хитлер има јеврејско порекло.
Власти Израела су јуче критиковале Лаврова, оцењујући да је његова тврдња – изречена када је говорио о украјинском председнику Володимиру Зеленском, који је Јеврејин – била „неопростива“ лаж која је умањила ужасе нацистичког холокауста, преноси Ројтерс.
Лидери неколико западних земаља осудили су Лавровљеве коментаре, а Зеленски је оптужио Русију да је заборавила лекције из Другог светског рата.
Руско министарство је у саопштењу навело да су коментари израелског министра спољних послова Јаира Лапида „антиисторијски“ и „у великој мери објашњавају зашто актуелна израелска влада подржава неонацистички режим у Кијеву“.
Москва је поновила Лавровљеву тврдњу да јеврејско порекло Зеленског није спречило Украјину да буде под контролом неонациста.
„Не само да се у Украјини антисемитизам у свакодневном животу и политици не зауставља, већ се и негује“, наводи се у саопштењу, преноси Ројтерс.
Лавров је своју тврдњу изнео на италијанској телевизији у недељу када су га питали зашто Русија има став да треба да „денацификује“ Украјину, кад је и сам председник те земље, Володимир Зеленски, Јеврејин.
Израел је изразио подршку Украјини након почетка сукоба у фебруару, али је избегавао директне критике Москве и није спровео формалне санкције руским олигарсима, водећи рачуна о томе да не наруши односе са Русијом, моћним посредником у суседној Сирији.
Међутим, односи су постали затегнутији, а Лапид је прошлог месеца оптужио Русију да је починила ратне злочине у Украјини, наводи британски сервис.