КАШЊЕЊЕ у отплати стамбених кредита је све веће, а предњаче дужници који су узели овај зајам у швајцарским францима. Њих готово две трећине није у стању да отплаћује рате. Банке су до сада, одобриле 110.562 зајма за куповину некретнина у износу од 372,5 милијарди динара. Од тог броја, 21.702 кредита у износу од 96,9 милијарди динара односе се на кредите у „швајцарцима“ или 28,7 одсто. Према подацима Народне банке Србије од укупног броја одобрених стамбених позајмица, проблематичних је 6.557 кредита, вредних 27,6 милијарди динара.
Посматрано по валутној структури знатно веће учешће лоших стамбених кредита односи се на оне у швајцарским францима него на стамбене позајмице у еврима. На крају прошле године проблематични стамбени кредити у „швајцарцима“ чинили су 61,4 одсто укупних стамбених зајмова који не могу да се наплате.
Упркос расту учешћа стамбених позајмица, како наводи НБС, који не могу да се отплате то је ипак, мање од свих осталих проблематичних зајмова становништва који износе 11,4 одсто. Међутим, с обзиром на то да се 17,5 одсто укупних стамбених кредита у швајцарској валути налази у зони проблематичних позајмица, корисници се у већој мери суочавају са проблемом у њиховој отплати.
– Њихов положај додатно је отежан почетком године након одлуке Централне банке Швајцарске да укине доњу границу девизног курса од 1,20 франака за један евро. Због тога је НБС, да би помогла клијентима донела одлуку да могу да пређу у евро, као и још три модела олакшица – наводе у НБС.
Упркос расту стамбених зајмова који не могу да се врате добро је то што је највећи број стамбених позајмица чак од 75 одсто осигуран код Националне корпорације. Тако су на крају прошле године била осигурана 79.992 зајма у износу од 2,9 милијарди евра.
ХИПОТЕКЕ
У портфолију НКОСК налази се 821 стамбени кредит у неотплаћеном износу од 27,9 милиона евра, они су проглашени доспелим. Другим речима, над њима је активирана хипотека.
С. МОРАВЧЕВИЋ, Новости