Економија

Све више станова на добошу

Београд — Све је више огласа у којима банке нуде на продају некретнине које су им припале зато што њихови купци више нису могли да отплаћују зајам.

Нуде се не само куће и станови, већ и пословни простор, плацеви…

Правог податка о томе колико је активираних хипотека нема, али је баш по огласима јасно да тај број није мали.

Национална корпорација за осигурање стамбених кредита евидентира само некретнине које су код њих осигуране, пише Политика. 

Ранији податак је да је више од 500 корисника осигураних стамбених зајмова остало без својих кућа и станова. У Корпорацији је, иначе, осигурано око 72.000 станова. 

Банке, иначе, неће јавно да признају да имају проблема с овим делом свог кредитног портфолија. Углавном кажу да су корисници стамбених кредита генерално веома уредни у отплати својих кредита. Иначе, када банка прода стан, она најпре намири свој дуг, а уколико претекне новца враћа га дужнику. Банке имају своје службе за продају станова на којима је активирана хипотека и које нуде и по 30 одсто нижој цени од тржишне. Ако ни после треће лицитације не успеју да продају некретнину, онда се директно погађају са купцима. Станови које продају банке правно су „најчистији”, али тешко налазе купца, јер људи верују да они нису „срећни”. 

У Сосијете женерал банци кажу да су од почетка глобалне финансијске кризе активирали известан број хипотека због тога што клијенти нису могли да измире своје обавезе према банци. Пјер Боск, члан Извршног одбора ове банке, каже да је активирање средстава обезбеђења корак који ће банка направити тек уколико не постоји никакво друго решење. 

„Корисници стамбених кредита још увек су најредовније платише. У Сосијете женерал банци, кашњење по кредитима двоструко је ниже од просека на тржишту. У овом тренутку имамо двадесетак активираних хипотека, што је, ако узмемо у обзир да банка у свом портфељу има преко 11.000 стамбених кредита, прихватљиво“, објаснио је Боск. 

Сосијете женерал банка није одобравала кредите индексиране у швајцарском франку, али их је добила преузимањем дела портфеља КБЦ банке. Кажу да им се број активираних хипотека није повећао због преузимања тог пакета и да је, по основу препоруке НБС, смањење главнице за стамбене кредите у швајцарцима урадила још КБЦ банка и то до краја јула прошле године. 

У Комерцијалној банци кажу да немају већих кашњења у измиривању кредитних обавеза. Одобрили су више од 11.000 стамбених кредита, од чега су 12 одсто стамбени кредити индексирани у швајцарској валути, а активираних хипотека је занемарљиво мало. 

„Активирање средстава обезбеђења је последња мера коју банка предузима у циљу наплате својих потраживања. Пре тога, банка у сарадњи са клијентом покушава да пронађе одговарајући модел за наставак уредног измиривања дуга, а у зависности од тренутних финансијских могућности клијента. Може се уговорити репрограм кредита продужењем рока отплате или одобрити грејс период“, каже Живојин Савић, извршни директор за послове са становништвом. 

Када преговори са клијентом и предузете мере нису дале очекиване резултате, покреће се судски поступак. 

Владан Вилотијевић, директор развоја у сектору за становништво Еуробанке ЕФГ, каже да више од 98 одсто дужника редовно враћа стамбене кредите. Према одредби НБС, ненаплативим кредитом сматра се доцња у отплати већа од 90 дана. Ова банка за неке кредите, поготово обезбеђене хипотеком, омогућава и 180 дана. 

„Постоји један број клијената који након свих алтернатива које им банка понуди, и даље, из искључиво оправданих разлога, не измирују своје месечне обавезе. То је случај када кредит доспева у целокупном износу на наплату. Уколико дође до договора између банке и клијента, ради се вансудско поравнање, без трошкова обраде за клијенте, где се направи договор о динамици отплате кредита“, каже Вилотијевић.

 

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Poverovali Dinkiću i tadašnjoj vladi da se može živeti na kreditima.Setite se reklama na TV-u o brzom zaduživanju i lagodnom europskom životu. Ćorak ,osim za Dinkića i njemu sličnim.Zato ,IDU IZBORI.PAMET U GLAVU.Nemojte da bude ono, Oni koji su nas dovde doveli ,vodiće nas još i dalje.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!