ЊУЈОРК – Растурање либијског оружја на територији северне Африке и источног Медитерана шири се „алармантном брзином” што подстиче сукобе и повећава арсенале наоружаних група и терориста, наведено је у извештају стручњака који је синоћ упућен Савету безбедности УН.
Петочлани експертски тим који је обишао 15 афричких и медитеранских земаља сачинио је обиман извештај на 94 стране у којем је наведено да је Либија у последњих две године након свргавања режима револуционарног вође Моамера Гадафија постала „значајан и атрактиван извор наоружања у региону”.
Упркос ембаргу на трговину оружјем у извештају је наведено да је под истрагом 12 држава које су заједно са Либијом прекршиле ову забрану, пренела је агенција АП.
Највећи проблем представља чињеница да у Либији не постоји ефикасан систем безбедности, што је у извештају означено као „примарна препрека за обезбеђење војне опреме и контролу граница” чиме је омогућено цветање шверца оружја.
Прокријумчарено либијско оружје откривено је на Рогу Африке, у Сомалији, Малију, Чаду, Сирији као и у појасу Газе, а њиме располажу различите терористичке групе и побуњенички покрети.
Либијски премијер Али Зидан рекао је прошлог месеца у СБ УН да власти контролишу границе са Алжиром, Нигером, Чадом, Суданом и Египтом, као и да обучавају припаднике полиције, војске и Националне гарде који треба да осигурају безбедност граница и ненасељених области.
Иако трају напори либијске владе да успоставе контролу, годину и по након преврата и убиства Гадафија, узнемирујући извештај експерата УН сведочи да се шверц оружја из ове земље наставља алармантном брзином.