БЕОГРАД – Шеф канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен је оценио да директори фирми у реструктурирању блокирају реформе у Србији и упозорио да је опасно то што људи могу да се уморе од спровођења реформи када је процес спор и траје предуго.
“Радници не пружају отпор, они узимају отпремнине, али менаџери су ти који блокирају промене. Са њима је тешко изаћи на крај. Они су веома повезани, добро су плаћени и не желе да изгубе своје позиције. Ти директори живе последњих 15 година на леђима грађана Србије који плаћају порез. Интереси тих људи који су добро позиционирани и који су јаки, могу бити највећа препрека реформама”, рекао је Верхеијен у интервјуу за нови број Магазина Бизнис.
Уз похвале српској влади да се својски труди да спроведе економске реформе и да реши проблеме које је неколико влада у прошлости избегавало да решава, он је указао да су пред Србијом дуге године економског опоравка.
“Опасно је то што људи могу да се уморе од спровођења реформи када је процес спор и траје предуго. Људи су нестрпљиви и траже брза решења, а кад имате тако дубоке проблеме као што има ова земља, онда их морате решавати због ваше деце и мора се гледати на дужи рок”, рекао је Верхеијен.
Влада Србије, како је оценио, мора пуно ствари да уради у исто време – да реши питање комерцијалних државних предузећа и комуналних предузећа, затим ефикасност јавне управе, да се бави питањем финансирања социјалног сектора.
Верхеијен је навео да Светска банка ради анализу са потпредседницом Владе Србије Кори Удовички о томе где има вишка а где има мањка запослених у јавном сектору, о чему ће више знати за два-три месеца.
“Гледамо кроз цео систем да ли постоје неке институције за којима више не постоји потреба, да ли постоје институције које раде исти посао, да ли неке дуплирају посао. Посебно ћемо дубински гледати три система – образовање, здравство и социјалну заштиту. Наш циљ је да утврдимо како да се поставе ти системи да би се добила боља услуга. Одлука о томе како ће се реформисати требало би да се донесе за неколико месеци а за спровођење је потребно неколико година. Светска банка ће подржати ту примену и технички и финансијски, заједно са Европском унијом”, казао је он.
Коментаришући улогу Светска банка у процес реструктурисања предузећа у Србији, Верхеијен је казао
да никад политички није лако решавати питање предузећа која су наслеђена из претходног система и која немају будућност и да је највећи проблем шта урадити са 17 предузећа која су изузета из процеса реструктурирања који је орочен до маја идуће године.
“Јасно је да Србија не може свих тих 17 предузећа да отера у стечај и да је то социјално веома деликатно питање. Ако погледате РТБ Бор, рецимо, држава је тамо уложила новац у изградњу топионице и ту стечај није повољан. Такође, ако желите да нађете стратешког партнера и да то приватизујете – и то је прилично тешко. Исто се односи на већину од тих 17 предузећа. Зато нас је Влада замолила да се нађу нека решења којима би се избегао банкрот”, појаснио је шеф канцеларије Светске банке у Србији.
На питање да ли сада Србији ефикасније користи кредите Светске банке, он је одговорио да је ситуација боља и да је Србија прошле године била на првом месту у коришћењу средстава те финансијске институције у целој Европи и централној Азији.
“Коришћење средстава је убрзано зато што смо ми променили начин финансирања – сада финансирамо Владу онда кад покаже неке резултате”, истакао је Верхеијен у разговору за Магазин Бизнис.
Танјуг
Rešenje je oterati svetsku,a i osrale banke,u p… m…Toliko