Србија

Светска банка против ЕУ плаћеника: Тендер за Тамнаву по прописима, Вучић је био у праву

Тендер за испумпавање воде из копа Тамнава – западно поље спроведен је у свему у складу са важећим прописима и праксом, речено је Танјугу у Светској банци.

У Канцеларији Светске банке у Београду прецизирали су да су њени стручњаци детаљно прегледали документацију, процес и све одлуке по овом тендеру, и то „свеобухватније него на било ком досадаšњем пројекту финансираном у Србији“ и утврдили да је „све учињено у складу са важећим прописима и праксом“.

Танјугу је речено и да се испумпавање воде из тог копа финансира из кредита Светске банке, те да је за пројекте те вредности обавезно расписивање тендера.

Тендер је спровео ЕПС, у складу са локалним прописима.

Ова тврдња Светске банке расветлила је позадину полемике и реаговања која су уследила после реаговања Маје Коцијанчић на премијеров недавни одговор на једно новинарско питање на прес конференцији.

Вучић је, наиме, рекао, а Коцијанчићева демантовала, да ЕУ појединим организацијама плаћа да воде кампању против српске владе, износећи неистине.

Премијер је узвратио да, „знајући како и колико су под заштитом они који су изговарали неистине о Влади Србије“, грађане није ни обавестио да су ти, који су код ЕУ победили по строгим процедурама, „покушали да натрерају Владу Србије да прихвати тендерску понуду једне западне компаније која је чак 23 милиона евра скупља од понуде српске компаније. „

Београдски Центар за евроатлантске студије је, осврнувши се раније на овај случај, констатовао да државни функционери Србије „све очитије лажу и бираче и међународну заједницу“, додатно одвраћајући бираче од европских интеграција фразама као што је она о „уценама Србије које долазе од ЕУ“.

Уз тврдњу да Вучићеву реакцију према целој ЕУ „није изазвало ништа друго до помињање сукоба интереса и других мутних радњи“ у којима је БИРН ухватио неке блиске Вучићеве сараднике, Центар је навео да је „Вучић својом свесно первертираном перцепцијом слободе штампе и изражавања, успео да фокус јавности скрене са те чињенице, не презајући да тиме опасно угрози ионако компликоване односе Србије са ЕУ“.

Аналитичар Душан Јањић је за Танјуг потом изјавио да је тачно да је постојао притисак ЕУ и појединих амбасада да неке њихове компаније добију посао и да је то једна пракса коју ЕУ примењује свуда.

„Мислим да је у том елементу премијер у праву и требало би им једноставно ставити до знања да оне нису лоби за промовисање компанија које су често скупље и неадекватније од других компанија“, рекао је Јањић.

Откривајући позадину полемике с Бриселом, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је за „Новости“ рекао да „нисмо дозволили да на тендеру за испумпавање воде из копа „Тамнава“ победи компанија чија је понуда била три пута скупља, већ смо посао поверили домаћој фирми – нисмо желели да бацимо 23 милиона евра грађана Србије.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!