Свет

Светска економија пред вратима пакла

Берлин/Пекинг — Привредна активност у Кини и Немачкој, највећим планетарним извозницима, успорава се.

То изазива растућу сумњу око снаге глобалне тражње и брзине опоравка светске економије, констатује данас Ројтерс.

Подаци о неочекиваном паду индекса набавки за потребе производње у немачкој привреди (ПМИ) на 49,2 поена током априла, према 50,9 поена у марту, као и успоравање које се бележи у кинеској прерадјивачкој индустрији, јасан су сигнал да се глобална тражња успорава, наводи британска агенција. 

Такав закључак подупире и јучерашња процена ММФ-а према којој ће светска привреда ове године расти по стопи од 3,3 одсто, што је мање у односу на јануарску прогнозу од 3,5 одсто. 

Априлски индекс ПМИ у Немачкој је, иначе, лошији од најпесимистичкијих процена и показује да је водећа европска економија ушла у фазу стагнације, а можда и трајнијег пада. 

Показатељ о паду ПМИ индекса показује да би силазни тренд у немачкој привреди могао да се продужи и у другом кварталу, сматра тржишни експерт Крис Вилијамсон. 

Иако данашњи извештај о кретању априлског индекса ПМИ у Француској показује да је та земља можда већ додирнула “дно кризе”, већина аналитичара тврди, имајући у виду лошија кретања у немачкој привреди, да је излазак зоне евра из рецесије још увек “на дугом штапу”. 

Указује се у круговима експерата и на могуће даље омекшавање каматне политике Европске централне банке (ЕЦБ). Банчино руководство о томе треба да одлучи наредне седмице. 

Базна камата ЕЦБ сада је 0,75 одсто и већа је од исте каматне стопе у САД (нула од 0,25 процената) и у Јапану која је практично на нултом нивоу. 

Европски политичари су, наводи Ројтерс, сада снажно фокусирани на напоре да се новим мерама осигура економски опоравак у зони евра и целој ЕУ, јер рецесија онемогућава спроводјење ранијег плана о буџетској штедњи и финансијској консолидацији. 

У Азији су све очи упрте у Кину у којој је привредна активност током првог квартала опала на 7,7 одсто, што је 0,3 процента мање од претходне прогнозе. 

Ни најсвежији, прелиминирани, показатељи о кретању производње у прерадјивачком сектору друге светске економије нису били на нивоу очекивања, па је то додатни разлог за песимизам. 

Економиста Сосијете женерал банке у Сингапру Веи Јао сматра, медјутим, да ће коначни подаци о пословној активности у прерадјивачкој индустрији Кине у априлу, који ће бити објављени 1. маја, показати да је силазни тренд био краткотрајна појава. 

Индијски министар финансија Шри Цхидамбрам је оценио да је најгори период привредног успоравања у његовој земљи, током минулих десетак година, сада прошлост и да треба очекивати даљу економску експанзију. 

Индија је од почетка протекле деценије стално имала високе стопе раста, углавном од седам до осам одсто годишње, али је глобална рецесија лани успорила привредну активност на мање од шест одсто.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!