Светска здравствена организација саопштила је да ће организовати хитан састанак због “експлозивног“ ширења вируса зика, преноси “Гардијан“.
“Прошле године је вирус први пут регистрован у Латинској Америци, одакле се проширио експлозивно“, наводи се у саопштењу.
Маргарет Чан, која се налази на челу СЗО, навела је да је веома забринута, јер је вирус регистрован у 22 земље Северне, Средње и Јужне Америке.
Она је навела да је сазвала састанак за 1. фебруар.
“Узбуна је на високом нивоу. Ширење вируса је у неким случајевима повезано са порастом броја беба које се рађају са веома малим главама“, навела је она.
На том састанку ће бити одлучено да ли да буде проглашена ванредна ситуација на међународном нивоу, рекла је Чанова на састанку чланица СЗО данас у Женеви, пренела је агенција АФП.
Шефица СЗО је изјавила да, иако нема дефинитивног доказа да је вирус зика одговоран за нагли раст броја случајева рађања деце са тешким оштећењем мозга у Бразилу, „ниво опасности је изузетно висок“.
Она је додала да постоји могућа веза између инфекције вирусом зика и Гијен-Бареовог синдрома, који може да узрокује привремену парализу.
СЗО је последњи пут сазвала међународну ванредну ситуацију 2014. године због епидемије еболе у западној Африци, током које је од те болести преминуло више од 11.000 људи.
Вирус зика је откривен 1947. године, али је деценијама узроковао само блаже здравствене тешкоће, али је Чанова истакла да је „ситуација данас драматично другачија“.
Према подацима Америчког центра за контролу болести, вирус зика је сада присутан у више од 20 земаља, углавном у централној и Јужној Америци.
Засад не постоји вакцина против овог вируса, који је сродан са денга грозницом. Научници већ годинама настоје да произведу лек против денге, али без успеха.
„Ове године могуће око четири милиона оболелих“
Светска здравствена организација (СЗО) проценила је данас да би у наредних годину дана у Северној и Јужној Америци вирусом зика могло да се зарази три до четири милиона људи, као и да би та болест могла да се прошири и на Кину.
Званичник одељења СЗО са спречавање епидемија у Северној и Јужној Америци Силван Алдигјери је рекао да се та процена темељи на ранијем броју заражених денга грозницом, коју такође преносе комарци, пренела је агенција АП.
Алдигјери је навео да Агенција очекује „огроман број“ заражених вирусом зика због велике раширености комараца који га преносе, као и зато што међу становништвом нема имунитета на тај вирус.
Пошто већина људи заражених вирусом зика не осећа здравствене тегобе, присутна је „тиха циркулација“ вируса па је праћење његовог ширења због тога отежано, рекао је званичник СЗО.
Сматра се да је вирус зика одговоран за нагли раст броја случајева рађања деце са тешким оштећењем мозга у Бразилу.
СЗО је такође упозорила да би Кина и друге земље у којима је присутна денга грозница требало да буду на опрезу због могућег ширења вируса зика.
Све земље у којима је присутан азијски тиграсти комарац треба да буду забринути због могућег ширења вируса зика, упозоравају званичници Светске здравствене организације.
Азијски тиграсти комарац преноси болести попут вируса зика, денга грознице и вируса чикунгуња.
Б92, Танјуг
Да није главни разлог ово:
http://srbin.info/2015/01/27/amerikanci-pustaju-na-slobodu-milion-gmo-komaraca/
Па да се помогне фармакомафији и популација држи у страху. Сада ЕБОЛЕ нема али ту је „ЗИКА“…