Економија

Светско једемо, своје бацамо

Српски увозници су током прошле године купили четири пута више воћа и поврћа него у 2011. Познати смо по футошком купусу, лесковачкој паприци, а све то стиже из иностранства

ЛЕСКОВАЧКА паприка, футошки купус, ивањички кромпир и јабука из Шумадије, производи су који се могу наћи на трпезама породица широм Европе. Најмање их, по свему судећи, има у Србији, јер грађани наше земље више „воле“ пасуљ из Киргистана, лук из Кине или пољске јабуке. За само годину дана увоз појединог воћа и поврћа је порастао и до четири пута.

Тоне зелениша из домаћих повртњака и воћњака често пропадају, а грађанима се нуди светско. Све више увозимо оно што и сами производимо. У спољнотрговинској размени поврћа, бележимо константан дефицит.

Са смањењем царинских заштита на храну која ће нам стизати из Европе, увоз ће сигурно бити све већи. Евица Михаљевић, директорка Асоцијације „Плодови Србије“, каже да ће трговци одмах реаговати на јефтиније намирнице из Уније и почети да увозе воће и поврће.

СА СВИХ КОНТИНЕНАТА МАНДАРИНЕ у Србију, како кажу из „Велетржница“, стижу из Хрватске, наранџе и поморанџе из Грчке долазе на наше пијаце, док из Македоније узимамо додатно грожђе и лубенице. Иако имамо домаће јабуке, трговци увозе одређене количине из Пољске и Италије. Када је у питању поврће, пасуљ се купује из Киргистана и Турске, парадајз из Италије, Турске, Шпаније и Македоније, а белим луком се препродавци снадбевају из Кине.

– Не треба се толико бојати увоза воћа, поготово не јабука и шљива, јер су се наши производи показали неупоредиво бољим за исти новац – сматра Михаљевић. – Ипак, оно што би могло да „страда“ јесте домаће поврће из пластеника. Зато је неопходно одмах да се прилагодимо и да постанемо конкурентни. Сада су нам више него икада потребне субвенције за пољопривреду.

увоз воћа и поврћаЛане је суша „појела“ готово сав род пасуља. Нисмо извезли ни тону, али је зато увоз чак четири пута већи него 2011. Увезли смо 114 тона, док је годину дана раније на тржишту Србије било 36,2 тоне иностраног пасуља. Изузетан раст увоза забележен је и код кромпира. У 2011. години смо увезли 1.999 тона, а за 11 месеци прошле године готово 4.800 тона. Дуплиран је и увоз лука, а једино је мање иностраног парадајза. Ипак, увоз парадајза је скоро четири пута већи од извоза. И све више једемо стране јабуке – увоз је лане био 10 тона већи него 2011.

Повезани чланци

– Кретања у спољнотрговинској размени пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије указују на успоравање темпа раста извоза, док је темпо раста увоза повећан – каже Војислав Станковић, саветник за пољопривреду председника Привредне коморе Србије. – Међутим, реално је и поред тога за очекивати да ће спољнотрговинске перформансе остати на нивоу 2011. године. Размена би требало да достигне суфицит у вредности од 1,250 милијарди долара. У увозу су по оствареној вредности најзаступљенији воће и поврће вредности 256,8 милиона долара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!