Глобални дуг ће до краја године достићи рекордних 277 билиона долара услед даљих трошкова влада и компанија као одговор на пандемију вируса корона, процене су Института за међународне финансије (ИМФ).
Према подацима ИМФ-а, чији су чланови више од 400 банака и финансијских институција широм света, глобални дуг се повећао за 15 билиона долара до септембра, на 272 билиона долара.
Скоро две трећине тог повећања односи се углавном на тржишно развијене државе.
„Постоји знатна неизвесност око тога како глобална економија може да се раздужи у будућности без великих негативних последица по економску активност“, наводи се у извештају и упозорава на „напад дужничког цунамија“.
Укупан дуг развијених земаља, каже се у извештају, скочио је на 432 одсто БДП-а у трећем кварталу, што је повећање за 50 одсто у односу на 2019.
ИМФ додаје да је укупан амерички дуг на путу да достигне 80 билиона долара ове године у поређењу са 71 билион долара у 2019.
Што се еврозоне тиче, дуг је порастао за 1,5 билиона на 53 билиона долара. Ипак, то је мање у односу на рекордних 55 билиона долара, колико је било у другој четвртини 2014.
Удео дуга у БДП-у земаља у развоју достигао је скоро 250 посто, преноси РТ. Либан, Кина, Малезија и Турска суочавају се са највећим порастом дуга у нефинансијском сектору.
Спутник