Према подацима Удружења банака, сваки грађанин Србије дугује банкама више од две просечне зараде. Вредност чекова се за три године повећала на скоро 40 милијарди динара
– Од нас су готово све земље у региону више у кредитима, осим Македоније и Босне и Херцеговине – тврди Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банака Србије. – На пример, дуг по становнику у Хрватској је 3.888 евра или четири просечне плате.
Наши грађани имају највише обавеза за зајмове и то по 733 евра, затим кредитне картице по 49, дозвољени минус 29, а за коришћење лизинга шест евра. Током протекле године, задуженост становништва је повећана за 6,1 одсто, на 546,2 милијарде динара, а током децембра за 0,8 одсто.
– То значи да је раст дуга био нешто мањи од инфлације у прошлој години, односно да су грађани вратили нешто више кредита него што су узели, што је и разумљиво имајући у виду животни стандард и неизвесност у погледу будућих кретања – истиче Дугалић. – Највећи раст у 2011. години забележен је код готовинских кредита, а затим код стамбених и пољопривредних кредита, док је пад забележен код потрошачких и кредита за рефинансирање.
КАРТИЦЕ
БРОЈ кредитних картица које користе грађани је готово непромењен и износи око 1,04 милиона, као и висина лимита од 76,4 милијарде динара. Од овог износа тек је половина искоришћена. Према истраживању Удружења банака, кредитне картице највише користе мушкарци старости од 40 до 50 година и жене између 30. и 40. године. Нежнији пол је уреднији платиша, а највише касне са измирењем обавеза млађи мушкарци.
Новости