Економија

ТАБАКОВИЋ: Није тачно да би курс требало да буде – 180 динара за евро. Па није тачно. Вредност динара је између 250 и 290 динара за евро

ГУВЕРНЕРКА Народне банке Србије Јоргованка Табаковић изјавила је да није забринута због пада вредности домаће валуте на историјски минимум од 116,74 динара за евро и објашњава да су разлози за то лоше стање јавних финансија Србије и дешавања у Украјини.

„Актуелна колебања курса последица су пре свега појачане неизвесности како из домаћег окружења (темпа консолидације јавних финансија), тако и из међународног (геополитичка ситуација у вези с Украјином)“, рекла је Табаковић за Курир.

Гувернерка напомиње да актуелна колебања курса динара не сматра значајним и да не очекује инфлаторне притиске и негативан утицај на стандард грађана.

„Инфлација је тренутно најнижа у последњих 50 година и све указује на то да ће и у наредном периоду бити ниска и стабилна. Стандард грађана је без сумње низак, али узрок нису ни курс ни инфлација, већ пре свега тешка економска ситуација и висока незапосленост“, објашњава Табаковић.

Она је такође одбацила наводе да би права вредност курса била 180 динара за евро – да је курс био равномерно усклађиван с кретањем цена у Србији и ЕУ у последње две деценије.

„Поменута калкулација није исправна“, нагласила је Табаковић и додала да би узимајући у обзир остварени раст цена у Србији и ЕУ у последње две деценије и поштујући принцип паритета куповних снага, ниво курса био знатно нижи од поменутог.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Члан 9.
    Сви имају једнак правни положај на тржишту, и иста права..
    Забрањени су акти којима се, супротно закону, ограничава слободна конкуренција, стварањем или злоупотребом монополског или доминантног положаја.
    Права стечена инвестирањем исправног и здравог капитала на основу закона, не могу законом бити умањена.
    Страна лица изједначена су са домаћим, и она никако не сму имати олакшице, а нити бити на који начин привилегована, и фаворизована.
    Међутим, страним лицима, односно која нису рођена у Србији њима се не може дозволити да купују и поседују државну имовину од националног значаја: воду, руднике, пољопривредно земљиште, наслеђа, и сл.. Као и да раде у државним органима, то важи за сва лица која нису рођена у Србији. А такође и за лица која су рођена у Србији, и немају професионално радно искуство од најмање 5 година стечено у Србији. Односно за сва лица која последњих 10 година не живе и не раде стално у Србији.
    Свако ко то учини супротно, крив је.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!