НОВИ ПАЗАР – Спомен табла Аћифу (Бљута) Хаџиахметовићу, познатијем као Аћиф ефендија, која је почетком августа постављена на зид његове куће у центру Новог Пазара, није уклоњена иако је рок који је за то дат градској управи одавно прошао.
Спорну таблу је поставило Бошњачко национално веће (БНВ), у техничком мандату, а догађају је присуствовао и министар у Влади Србије Сулејман Угљанин који је због тога жестоко критикован. Најжешћа критика стигла је од потпредседника Александра Вучића, уз налоге министарствима културе и правде да покрену иницијативу за уклањање поменуте спомен плоче.
У новопазарској градској управи од надлежних данас није било могуће добити одговор на питање да ли ће и када она бити уклоњена, након што је премијер Ивица Дачић изјавио да ће сва спомен обележја подигнута без одобрења морати да буду уклоњена, те да је зато најбоље да то учине саме локалне власти.
Иначе, Аћиф ефендија је за време Другог светског рата био управник Новог Пазара и због сарадње са окупатором стрељан је у јануару 1945. године у новопазарском насељу Хаџет. Један део његових сународника сматра га националним херојем, јер је, како тврде, град одбранио од четника, док на другој страни има и оних који га оптужују за покушај албанизације Бошњака.
Председник БНВ-а у техничком мандату Есад Џуџевић је Тањугу рекао да је спомен табла Аћиф ефендији постављена у оквиру обележавања “Године бошњачког културног наслеђа” у Србији.
Он је пдсетио да је због промене закона то веће обновило захтев за судску рехабилитацију Аћиф ефендије и да је сада све, како каже, на правосудним органима.
Џуџевић је указао и да се ту не ради о спомен плочи или о спомен табли, већ да је то пано са именом Аћиф ефендиме за шта је, како је рекао, БНВ имало све потребне дозволе.
“Ми смо основали у међувремену друштво историчара Санџака и мој став је да тим питањем у будућности треба да се бави то друштво и суд код кога је обновљена процедура око рехабилитације Аћиф ефендије”, рекао је Џуџевић Тањугу.
БНВ се, према његовим речима, бави будућношћу бошњачке мањинске заједнице, школством, културном, информисањем..
Танјуг