Смедерево — Амерички Ју ес Стил најавио је Влади Србије одлазак из Смедерева још у јулу прошле године и тада им је речено да за железару нађу новог власника.
Због тешких економских прилика у источној Европи, те пада цена челика на светским берзама и оскудне тражње, планови Американаца нису уродили плодом.
Медији тврде да је Џон Сурма, председник компаније из Питсбурга схватио да је због трошкова најбоља опција била да челичану препусте Србији.
Тада, у другој половини године већ се назирао губитак од око 200 милиона долара, колико је износио минус Ју ес стила на крају 2011.
Први човек америчке компаније био је свестан и да ће им препуштање челичане Србији за минималну цену омогућити да из посла изађу брзо, без прављења додатних трошкова, а уз могућност да капитал усмери у друге послове.
Влада је у међувремену тражила купце.
Све је додуше било тајно и на високим нивоима, али осам месеци после напори нису уродили плодом.
Потенцијални купци су свесни колико је цела компанија велики трошак, па су заинтересовани само за одређене делове фабрике.
Најизвеснија је продаја топле и хладне ваљаонице које укупно запошљавању око 1.300 људи. Ту је и фабрика белих лимова у Шапцу у којој ради 350 људи. Заједно са делом за администрацију и одржавање, нови власник би практично преузео трећину од 5.400 радника у железари.
Највећи трошак су висока пећ и челичана за које је првенствено скупа допрема сировине у Смедерево.
Подела компанија, попут железаре, присутна је свуда у свету. Челичана у Скопљу подељена је на три дела. Једним руководи Лакшми Митал, индијски краљ челика, а другим делом компанија Балкан стил.
Одлуку о повлачењу Американци су донели крајем јануара 2012. када је Влада Србије одлучила да ову компанију преузме за један долар.
Према писању медија за железару у Смедереву највише су заинтересовани Кор група и украјински краљ челика ринат Ахметов.