25.01.2013. –
Министар одбране Кине Лијан Гуанле недавно је боравио у дуготрајној посети Украјини. Околности тајности која су обавијале ову посету дају простор за претпоставку да је склопљен низ важних споразума у сфери војно-техничке сарадње. Већина кинеско-украјинских програма директни су конкуренти руских пројеката у Кини.
Судећи по протоколним фотографијама, министра је пратила велика војна делегација. Осим састанка са министром одбране Украјине Павлом Лебедевом, Лијан Гуанле се састао са премијером Николајем Азаровом и предсеником Виктором Јануковичем. Ништа непознато о практичним резултатима посете, а украјински медији истакли су необичну тајност која је обавијала преговоре. Сасвим је вероватно да је још нема речи о уговорима, већ о неким оквирним споразумима над којима још треба радити.
Има неколико важних праваца кинеско-украјинске војно-техничке сарадње. Харковска Фабрика Малишева испоручује у Кину дизел моторе 6ТД-2 за кинеске извозне тенкове МВТ-2000. Сада важи уговор за испоруку 200 таквих мотора, склопљен 2012. године. Николајвеска фабрика Зорја-Машинпроект испоручује Кини гасне турбинске погонске уређаје за поморску технику и сарађује са Кинезима у сфери предаје технологија. Још важнија за Кину је сарадња са запорошким произвођачем мотора за авионе Мотор-Сич, који испоручује моторе за школско-борбене авионе и неке типове кинеског ракетног оружја.
Украјинска ваздухопловна компанија Антонов је кључни страни учесник кинеских програма за развој парка војно-транспортне авијације. Украјински инжењери активно учествују како у развоју породице средњих транспортних авиона Y/8/U/9 направљених на основу Ан-12 који су се производили у Украјини, као и разради новог кинеског тешког војно-транспортног авиона Y-20.
Недавно приказани публици Y-20 пројектован је на основу Антонова који је разрађиван, али није доведен до стадијума реализације пројекта тешког војно-транспортног авиоан Ан-170. Украјински инжењери фактички су одговарали за многа кључна техничка решења у том авиону. Осим тога, Антонов је одговарао за пројектовање крила кинеског цивилног регионалног путничког авиона АRЈ-21, чија судбина није срећна.
Феодосијска фабрика Море не само да прави за Кинезе десантне бродове на ваздушном јастуку, који су копија руских бродова Зубр, већ и предаје одговарајућу техничку документацију. Има и других праваца сарадње Кине и Украјине, која се развија у постсовјетском периоду. Између осталог ваздухопловна електроника, радиолокација, аутоматизовани ситеми управљања и авионске ракете ваздух-ваздух.
Већина кинеско-украјинских прорама је директан конкурент руских пројеката у Кини. Али руска страна рачуна да у дугорочној перспективи опасност од украјинске конкуренције ће се смањивати. Док је Русија у последње време увећала инвестиције у одбрамбену индустрију и обим наруџбина оружја за сопствене оружане снаге, Украјина мора и даље да живи од испорука у иностранство продукције разрађене још у доба СССР.
Могућности даљег развоја асортимана продукције украјинских предузећа не постоје. За већ постојеће украјинске производе Кинези енергично праве сопсвене аналоге. Кина је још 2011. започела пробе извозног тенка МВТ-3000, опремљеног кинеским дизелом капацитета 1200 л.с, који је у стању да замени украјински 6ТД-2.
Могуће да у актуалним условима, суочавајући се са смањењем конкуретности својих производа, Украјина покушава да прошири присуство на кинексом тржишту на рачун испорука у Кину пунијег доступа својим технологијама, на пример у ракетно-космичкој сфери. Зато што Украјина, без обзира на све проблеме, за сада чува своју улогу другог после Русије важног извора војних технологија за Кину.
Василиј Кашин,