Свет

Тајанствена посета Украјини министра одбране Кине

25.01.2013. –

Министар одбране Кине Лијан Гуанле недавно је боравио у дуготрајној посети Украјини. Околности тајности која су обавијале ову посету дају простор за претпоставку да је склопљен низ важних споразума у сфери војно-техничке сарадње. Већина кинеско-украјинских програма директни су конкуренти руских пројеката у Кини.

Судећи по протоколним фотографијама, министра је пратила велика војна делегација. Осим састанка са министром одбране Украјине Павлом Лебедевом, Лијан Гуанле се састао са премијером Николајем Азаровом и предсеником Виктором Јануковичем. Ништа непознато о практичним резултатима посете, а украјински медији истакли су необичну тајност која је обавијала преговоре. Сасвим је вероватно да је још нема речи о уговорима, већ о неким оквирним споразумима над којима још треба радити.

Има неколико важних праваца кинеско-украјинске војно-техничке сарадње. Харковска Фабрика Малишева испоручује у Кину дизел моторе 6ТД-2 за кинеске извозне тенкове МВТ-2000. Сада важи уговор за испоруку 200 таквих мотора, склопљен 2012. године. Николајвеска фабрика Зорја-Машинпроект испоручује Кини гасне турбинске погонске уређаје за поморску технику и сарађује са Кинезима у сфери предаје технологија. Још важнија за Кину је сарадња са запорошким произвођачем мотора за авионе Мотор-Сич, који испоручује моторе за школско-борбене авионе и неке типове кинеског ракетног оружја.

Украјинска ваздухопловна компанија Антонов је кључни страни учесник кинеских програма за развој парка војно-транспортне авијације. Украјински инжењери активно учествују како у развоју породице средњих транспортних авиона Y/8/U/9 направљених на основу Ан-12 који су се производили у Украјини, као и разради новог кинеског тешког војно-транспортног авиона Y-20.

Недавно приказани публици Y-20 пројектован је на основу Антонова који је разрађиван, али није доведен до стадијума реализације пројекта тешког војно-транспортног авиоан Ан-170. Украјински инжењери фактички су одговарали за многа кључна техничка решења у том авиону. Осим тога, Антонов је одговарао за пројектовање крила кинеског цивилног регионалног путничког авиона АRЈ-21, чија судбина није срећна.

Феодосијска фабрика Море не само да прави за Кинезе десантне бродове на ваздушном јастуку, који су копија руских бродова Зубр, већ и предаје одговарајућу техничку документацију. Има и других праваца сарадње Кине и Украјине, која се развија у постсовјетском периоду. Између осталог ваздухопловна електроника, радиолокација, аутоматизовани ситеми управљања и авионске ракете ваздух-ваздух.

Већина кинеско-украјинских прорама је директан конкурент руских пројеката у Кини. Али руска страна рачуна да у дугорочној перспективи опасност од украјинске конкуренције ће се смањивати. Док је Русија у последње време увећала инвестиције у одбрамбену индустрију и обим наруџбина оружја за сопствене оружане снаге, Украјина мора и даље да живи од испорука у иностранство продукције разрађене још у доба СССР.

Могућности даљег развоја асортимана продукције украјинских предузећа не постоје. За већ постојеће украјинске производе Кинези енергично праве сопсвене аналоге. Кина је још 2011. започела пробе извозног тенка МВТ-3000, опремљеног кинеским дизелом капацитета 1200 л.с, који је у стању да замени украјински 6ТД-2.

Могуће да у актуалним условима, суочавајући се са смањењем конкуретности својих производа, Украјина покушава да прошири присуство на кинексом тржишту на рачун испорука у Кину пунијег доступа својим технологијама, на пример у ракетно-космичкој сфери. Зато што Украјина, без обзира на све проблеме, за сада чува своју улогу другог после Русије важног извора војних технологија за Кину.

Василиј Кашин,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!