Национални савет за привредни опоравак сматра да активним мерама Владе и НБС треба утицати на смањење цене кредита и на смањење обавезне резерве коју банке држе на рачуну НБС.
Национални савет Србије за привредни опоравак ради на предлогу нових мера, а следеће године биће усвојен и стратешки документ о мерама које Србија треба да спроведе у наредном периоду, изјавио је члан тог савета Топлица Спасојевић.
Он је агенцији Бета рекао да је Савет предложио први сет мера Народној банци Србији (НБС), али да очекује да ће највећи број тих мера бити одложен за прву половину следеће године.
Савет је предложио координацију мера Владе и НБС ради подстицања кредитне активности банака према привреди.
Предложено је и смањење посебне резерве на кредите компанијама с којима је склопљен уговор о финансијском реструктурирању у складу са законом, као и да се омогући одобравање нових кредита за опоравак у сладу с програмом реструктурирања и релаксира приступ у класификацији потраживања.
Павичић: Динар је прецењен у односу на евро
Почасни председник компаније Таркет Синтелон и члан Националог савета за привредни опоравак Никола Павичић изјавио је да мере које је предложио Савет могу да помогну, али да не ресавају суштину проблема, пре свега проблем камата и курса.
Како је рекао, „са највећим каматама у Европи и нереалним курсом не можемо имати раст и девизни прилив“.
„Курс је нереалан. Мора да се омогући привреди да извози и дестимулише бесмислен увоз“, предложио је Павичић.
Влада Србије основала је почетком септембра Национални савет за привредни опоравак, кога чине банкари, привредници и економисти и којим председава премијер Србије Ивица Дачић, као тело које ће анализирати стање у привреди и припремити предлог мера за привредни опоравак земље и подстицање привредног развоја.
БЕТА