„Због спреге власти, тајкуна, криминалаца и правосуђа, Србија је корумпирана, односно заробљена држава. Они се удружују, институције раде у њиховом интересу, а не у интересу народа, и та осовина мора да се разбије“, каже у интервјуу за „Вести“ Данило Шуковић, бивши члан Савета за борбу против корупције, први сарадник и супруг Верице Бараћ, покојне председнице Савета.
Он открива да су Бараћеву у антикорупцијској борби издали председници и премијери, у Влади говоркали да је луда, а тајкуни је изнуривали тужбама на које су иначе неажурни судови ревносно реаговали.
Ко је и како издао Верицу Бараћ?
– Бивши премијер Мирко Цветковић на захтев бизнисмена Милана Бека Влади да га заштити од Савета, није стао уз нас. Када је Верица са Војиславом Коштуницом као премијером разговарала о афери Национална штедионица, он је саслушао и рекао да поднесе приватну тужбу као да то није радила за државу. Борис Тадић, док је био председник, обећао јој је решење Луке Београд, али ништа није урадио.
Које су приватизације Верици Бараћ биле најспорније?
– Управо Национална штедионица, Лука Београд и Вечерње новости и стално је на делу била борба тајкуна да све што она открије буде неутралисано. За сада се суди само бизнисмену Мирославу Мишковићу који је у почетку тужио Верицу због њених открића, док јој је највише притисака и тужби стизало од Милана Бека.
Верујете ли да ће и Беко доћи на дневни ред?
– Сумњам да ће бити ухапшен, јер је посећивао Томислава Николића у време док је као опозиционар штрајковао глађу, да би Николић потом изјављивао како би Бека за премијера.
Хоће ли вицепремијер Александар Вучић разрешити 24 спорне приватизације на којима је Верица Бараћ радила до смрти?
– Не видим да је ико ухапшен због Националне штедионице, железаре Сартид и Азотаре. Гордијев чвор није лако отпетљати, јер је та мрежа људи је сувише јака, али суштина је да институције буду слободне и независне. Волео бих да Вучић то уради, али партије и даље раде само за рејтинг и опстанак на власти. Видимо и да државна предузећа још нису департизована, а ту су корени корупције. Зато сам песимиста и бојим да још не постоји та кључна снага која би преокренула ствари.
Верица је била институција
– Верица је на аферама радила девет година и иако је имала много препрека, па је чак и бивша Влада покушала да је уклони формирањем Агенције за борбу против корупције, успела је да се издигне изнад тога и да буде међународно призната. Разликовала се по томе што је радила за народ и знала да оштро критикује и мене и остале чланове Савета што нисмо довољно посвећени том послу који радимо. Сада се показало да то и није био Савет, него Верица, она је институција, јер после њене смрти се Савет врло ретко оглашава у јавности.
Вести
tajfunizacija srbije. sojica, ipak, treba da repriziraju, uprkos tome, da seriju napamet znamo! a mnogo toga ne znamo i ne mzemo da naslutimo. da li smo sami krivi za to? mozda! sludjeni smo, to je sigurno!