Економија

Тајкуни у спрези са политичком мафијом покрали буџет за више од 1.3 милијарде евра и никоме ништа!

ЈОШ један трошак пашће на плећа пореских обвезника због бахатог вођења четири пропале банке – Агробанке, Развојне банке Војводине, Привредне банке Београд и Универзал банке!

Поред више од 800 милиона евра обавеза које је гашење наметнуло држави, односно грађанима, сада се задужујемо и за пуњење касе Агенције за осигурање депозита, која је испражњена услед исплате осигуране штедње из ових угашених банака. За попуњавање празнине у овој институцији буџетом за ову годину је предвиђено више од 350 милиона евра, и то од кредита из иностранства.

Тако је већ у Скупштину Србије стигао на потврђивање споразум о кредиту Међународне банке за обнову и развој која послује при Светској банци од 145,3 милиона евра за докапитализацију Агенције за осигурање депозита Србије. Рок отплате зајма је 18 година укључујући грејс период од пет година, а камата је шестомесечни еурибор плус варијабилна маржа која тренутно износи 0,27 одсто, тако да би укупна цена била око један одсто годишње.

МАЊИ РИЗИК-МАЊА ПРЕМИЈА

Агенција за осигурање депозита је одлучила да, поред уобичајене премије од 0,4 одсто на депозите пословних банака, уведе и додатну у износу од 0,2 одсто. То ће свакако утицати на повећање трошкова банака. У Агенцији разматрају и опцију да убудуће свака банка издваја другу суму за ризике у зависности од резултата пословања односно ризика које оно носи по пословање. Банкари листом сматрају да су све финансијске куће које добор послују на овај начин кажњене. Оне повећањем премије плаћају цех за лоше пословање три државне и једне приватне банке.

– Средства Фонда за осигурање депозита потрошена су крајем 2012. и делом у 2013. години за покриће губитака насталих лошим пословањем Нове Агробанке и Развојне банке Војводине, као и да фонд има додатне обавезе према Поштанској штедионици, која је преузела обавезе ликвидираних банака – наводи се на сајту Скупштине Србије. – С обзиром на то да су средства Фонда за осигурање депозита, након решавања проблема са којима су се суочиле у свом пословању Нова Агробанка и Развојна банка Војводине, потрошена, јасно је да систем осигурања депозита није ефикасан и да захтева подршку.

Осим овог зајма, Европска банка за обнову и развој ће издвојити 200 милиона евра, а немачка Развојна банка око девет милиона евра. Држава је лане наменила 75 милиона евра за докапитализацију Поштанске штедионице која је преузела здраве делове угашених банака. Од тога половина би требало да буде уплаћена ове године.

Агенција за осигурање депозита је институција која гарантује исплату осигураних депозита до 50.000 евра. Гашењем државних банака намирене су све штедише, док су код приватне Универзал банке свој новац добили само осиуграни депозити. И даље је енигма зашто је управо Агенција за осигурање депозита држала средства код ове банке у приватном власништву, која није била у рангу првокласних банака и практично поигравала се са новцем пореских обвезника.

 

С. Моравчевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!