Симбол и заштићени споменик културе Београда, зграда Југоекспорта, отишла је у руке српског „краља меса“ Петра Матијевића. Власник компаније „Матијевић“ се тако уврстио у плејаду тајкуна који су готово багателно пазарили вредну имовину, за коју у Покрету Доста је било (ДЈБ) наводе да је реч о репрезентативних 5.500 квадрата по цени око шест пута нижој од првобитно процењене.
Према наводима ДЈБ, велелепним здањем газдовала је банкротирана компанија, а пре продаје зграде постављен је нови стечајни управник који је тек добио лиценцу за рад.
У ДЈБ тврде да се циљано ишло у снижавање вредности овог здања у центру Београда и наводе да је вредност зграде годинама процењивана на 57,4 милиона евра, што се није мењало од када је зграда први пут понуђена на продају 2011. У марту 2015. цена је пала на 48,5 милиона евра. У међувремену, наводи ДЈБ, државна институција је утврдила да је површина зграде 5.500 квадрата, а одређена је цена од око 14 милиона евра, односно око 2.500 евра по квадрату.
Сада је зграда продата за свега 7,3 милиона евра.
– Вредност је падала и због курсне разлике, а зграда је појефтинила чак шест пута. Више него чудно, јер су други локали Југоекспорта у центру града пре неколико година успешно продати за чак 7.000 евра по квадрату – наводе у ДЈБ.
Тај покрет тврди да су по доласку новог стечајног управника крајем 2015, кренули притисци да се продаја обави што пре. Напомињу да је Агенција за лиценцирање стечајних управника ангажовала недавно судског вештака који је утврдио нову, знатно нижу вредност.
Да подсетимо, Петар Матијевић је са још неколико особа ухапшен 2013. због злоупотребе тешке четири милиона евра приликом доделе земљишта за новосадски хотел Холидеј ин. Од кривичног гоњења одустало се крајем прошле године, управо када је поновним вештачењем оборена вредност зграде.
Немци бољи купци
Поређења ради, костур зграде Беобанке на београдском Зеленом венцу пре две недеље продата је за 4,25 милиона евра фирми Штат верк из Штутгарта, иако је реч о голим бетонским стубовима. Добро очувани симбол старог Београда и споменик културе у којем Матијевић планира хотел са четири звездице, продат је за свега три милиона више.
Изненађење за рођендан
Матијевић каже да није планирао куповину те зграде, него су га синови изненадили за рођендан. Он прича да је његов отац пре Другог светског рата био носач кофера испред те зграде, од које намерава да направи хотел.
Међутим, Матијевић је још у мају ове године говорио за медије да планира да настави да се бави хотелијерством. Сада је подвукао да намерава да учествује у приватизацији бања и бањских лечилишта. Посебно се, како је рекао, намерачио на Чиготу на Златибору, а нема ништа против ни да постане власник Бање Термал у Врднику и бања у Кањижи.
Матијевић је такође у мају открио да би се повукао из производње и продаје меса, али да није спреман да изађе из пољопривредног бизниса. Напротив, жели да прошири своје царство од укупно 33.000 хектара колико тренутно обрађује.
Он је тада Индустрију меса „Матијевић“ проценио на 200 до 250 милиона евра. Надао се да ће за стотинак милиона евра да прода половину компаније немачком Тенису, којег је премијер Александар Вучић најављивао као свој велики успех у привлачењу страних инвестиција.
Матијевић је тада рекао да би с новцем од Тениса могао да купи ПКБ и заокружи своје царство на 50.000 хектара.
Вучићев амин на пљачку
У Покрету Двери сматрају да је продаја зграде Југоекспорта само један од примера да премијер Александар Вучић од 2012. обмањује грађане како је велики борац против корупције и криминала. Они кажу да је заправо реч о обичној маркетиншкој кампањи која траје пет година.
– Вучићев режим је омогућио да Србију и грађане пљачкају страначки паразити, тајкуни који не плаћају порез, иностране фирме које добијају енормне субвенције, а израбљују наше вредне и квалитетне раднике, затим, иностране банке с највећим каматним стопама у Европи – кажу у Дверима.
Вучића питају коме сада враћа дугове и за чије интересе ради, а надлежним институцијама постављају питање зашто ћуте и због чега се Привредни суд није изјаснио о приговорима повериоца поводом ове сумњиве продаје?
– У 2017. пред нашим грађанима је јасан избор, промена или наставак овог урушавања Србије и стандарда грађана. Промена политике је шанса да се Србија поново изгради и да интерес обичног човека буде на првом месту, а не интереси крупних капиталиста, тајкуна и банака – кажу у Дверима.
Продаја није обавезна
Јелисавета Василић из Савета за борбу против корупције каже за „Вести“ да се на берзи по закону утврђује тржишна цена, па ни тајкуни не могу да утичу на њу. Међутим, у случају лицитације вештак утврђује вредност, а држава одлучује да ли продаје и по којој цени.
– Свака паметна држава гледа да продаја буде у њеном интересу – указала је Јелисавета Василић.
Пековић купио Слобину вилу
Готово истовремено сазнало се да је председник КК Партизан Никола Пековић купио вилу покојног председника СРЈ Слободана Милошевића у београдској Толстојевој 33, на Дедињу.
Милошевићева удовица Мирјана Марковић и ћерка Марија већ 13 година покушавају да продају ту вилу од око 900 квдарата. Почетна цена је била пет милиона евра, а медији наводе да је Пековић купио за нешто више од два милиона евра. Извори медија кажу да су Пековић и Мира Марковић преговарали о цени преко посредника.
Миле Антић, координатор Мреже за реституцију објашњава да је спорно земљиште на ком је вила изграђена.
– Власнице дела плаца су ћерке Геце Кона, стрељане током Другог светског рата у Јабуци код Панчева. Имамо, међутим и Закон о реституцији и Закон о реституцији имовине жртава холокауста које немају наследнике. Тако неко може да купи Милошевићеву кућу, али не и земљу на којој је изграђена – каже Антић.
Д. Декић – Вести
фото: Н.Фифић,Новости
а за кога је он то купио