Аналитика

«Тајне полуге» кризе око Кипра

После одбијања парламента Кипра да уведе једнократни порез на депозите у националнимх банкама, ЕУ је приморана да сачека у реализацији свог програма «спасења» кипарске економије. Очигледно је да су за сада једина последица таквог програма постале унутарполитичка криза у самом Кипру, парализа националног банкарског система и паника на светским тржиштима ефеката. То омогућује да се сматра да је управо такав развој догађаја могао испочетка бити смишљен од стране аутора «кипарског плана» ЕУ – и не само ЕУ – коментарише наш посматрач Петар Искендеров.

– Од четвртка (21. марта), светске берзе живе «по кипарском времену». Признавши неуспех првобитног програма издвајања Никозији кредита од 10 млрд евра за отписивање дела средстава са депозита у кипарским банкама, ЕУ, ММФ и влада земље су почели разраду нових планова. Светске берзе ефеката су дошле себи од првог шока – када је већина индекса претрпела максимални пад од лета 2012. године. Међутим, не сме се говорити о повратку на претходне положаје све док се не нађе нова варијанта спасења економије Кипра.

Ситуација око Кипра је зато стекла облик олује, што се у њој преплићу интереси различитих страна и светских играча. Ко су те «економске и финансијске групе», које традиционално стићу велико богатство на финанијско-економскимх пројектима, програмима и шпекулацијама? У стварању панике на светским валутним берзама и берзама ефеката могла су бити заинтересована два кључна играча – ММФ и чувени амерички берзански шпекулант Џорџ Сорос. Управо његов хедж-фонд «Quantum Fund NV», регистрирован као офшорна компанија на карибском острову Кирасао, познат је као један од највећих играча на пољу финансијских шпекулација. Финансиста објашњава свој успех «теоријом рефлексивности тржишта ефеката». Према тој теорији, одлуке о куповини и продји вредносних папира се усвајају на основи очекивања будућих цена. С обзиром на то да су очекивања психолошка категорија – она могу да се подвргавају информативном утицају.

Дакле, ради напада на неку валуту су неопходни усклађени «информативни напади» и истовремене акције валутних шпекуланата за дестабилизацију финансијских тржишта. Последњих месеци је Џорџ Сорос очито усредсредио своје «информативне нападе» управо на валуту евро. Он је, између осталог, прогнозирао напуштање зоне евра од стране Немачке, што се добро слаже с данашњим растом противречности између Берлина и «проблематичних» земаља – Грчке и Кипра. Експерти Capital Economics су унапред израчунали да ће у случају распада еврозоне бити обновљене националне валуте Немачке, Француске, Аустрије и Холандије, које ће се учврстити за једну трећину. То ће пружити јединствену могућност за валутне шпекулације од више милијарди.

И природна жеља неких политичара и финансиста да напуне своје џепове на рачун пореских обвезника не сме да буде потцењена, – сматра бивши члан савета директора банки Креди Сиис Монако и Креди Сиис Аdvirory Partners, шеф оделења нових тржишта банака Ломбар Одје Арно Леклерк у интервјуу Гласу Русије.

– Већ 2008.-2009. године је било јасно, да ће раније или касније ЕУ почети једноставно да одузима новац пореских обвезника и власника банкарских рачуна. То је, свакако, некако надреалистично, без обзира на побуде за таква решења. Мислим да, нажалост, постоје све шансе да је то само прва етапа, јер низ европских земаља је у апсолутно кризној ситуацији. Тактички је неопходно узимати у обзир, да је притисак ЕУ на Киприоте, повезан са ставом Немачке, у којој ће у јесен ове године бити одржани избори. Иначе: декларира се жеља да се пружа помоћ јужноевропској земљи – али под условом веома строгог односа према тој земљи.

У скандалу, који узима маха, изгледа, постоји и сумњива улога ММФ. Његов директор-распоређивач Кристин Лагард је већ изазвала озбиљну панику, огласивши апокалиптичне прогнозе европске будућности, мада она сама и њен ресор морали би да пазе на политичку и економску стабилност.

Између осталог, управо на валу данашње кризе око Кипра личношћу Кристин Лагард су се заинтересовали правни органи њене отаџбине Француске. У париском стану шефа ММФ су извршени претреси у оквиру истраге предмета о потенцијалном премашивању пуномоћја 2008. године. Онда је Лагард била министар економије и финансија Француске. Сама директор-распоређивач ММФ пориче све оптужбе те се и даље активно бави Кипром…

 

Извор: Глас Русије, фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!