Две тајне обавештајне службе Ирана, ИРГЦ – Иранска револуционарна гарда и МОИС – Министарство обавештајних послова и сигурности су последњих 10 година значајно повећале своје присуство на простору Босне и Херцеговине, укључујући и долазак посебног тима за специјане намене који ова земља користи искључиво за ликвидације и тајне операције.
Ово је закључак стручњака Обавештајно-безбедносне агенције БиХ (ОСА) из строго поверљиве акције шифрованог назива „Платон“. Прошле године, неки медији у БиХ су откриле да је та акција заиста постојала, али сем спекулација нису имали могућности да саопште више детаља јер је све праћено најстрожим мерама у процедурама чувања државне и службене тајне.
„Вести“ су ипак дошле до комплетног извештаја ОСА и у следећих неколико наставака ће пренети најинтересантније детаље које је босанска обавештајна служба сачинила на готово стотину густо куцаних страница.
Из тог извештаја се недвосмислено може закључити да је Иран у потпуности разгранао своју мрежу тајних служби на простору Балкана, а да је БиХ држава у коју несметано долазе елитне убице, инструктори за обуку, али и планирају будуће акције широм света.
Извештај босанске тајне службе има службени назив „Анализа оперативне акције ‘Платон'“ сачињен је 7. јуна 2009. године и заведен под бројем УР-04-429/09.
Интересантно је да је овај поверљиви документ копиран само у једном примерку који је, што и пише на крају извештаја који је потписао један од начелника, послат тадашњем генералном директору ОСА.
Оперативна акција „Платон“ једна је од насвеобухватнијих акција босанских тајних служби настала после информације да иранске обавештајне службе појачавају своје деловање у БиХ.
Тајни сусрети
У извештају ОСА се наводи да је Хашан Џавад као обавештајац током боравка у БиХ често путовао како у Хрватску, тако и у Турску, а да је у Босни за босанску тајну службу посебно интересантан био његов боравак у периоду од 28. априла до 9. маја 2003. године када се сусрео са „низом особа А/А порекла“ (скраћеница за лица арапског-азијатског порекла).
„Хашан Џавад је према нашим сазнањима свакодневно био у контакту са Махсоуд Афсхар Гхасемијем. За истог располажемо подацима да је први секретар ДКП Иран у БиХ, као и да је један од водећих особа у МОИС-у за Босну и Херцеговину“, стоји у тајном извештају босанске обавештајне службе ОСА.
„Разгранатост и широк аспект дјеловања иранске обавјештајне службе истој пружају неограничене могућности за бављење обавјештајним радом. Само дјеловање хуманитарних организација, разних културних друштава, удружења и сличних институција пружа обавјештајној служби широк дијапазон информација. Када се та могућност повеже са добро обученим припадницима МОИС-а и ИРГЦ-а, те њихове осмишљене методе, начини дјеловања, идеје, планови, намеће се закључак да је њихово дјеловање на овим просторима импозантно“, стоји у закључку овог извештаја у коме се наводи да је иранска обавештајна служба интензивирала своје присуству у БиХ 2003. године.
„Тијеком 2003/04. године активности и број припадника обавјештајних служби Ирана се повећао у немалом броју… Осим горе наведеног више показатеља нам говори да су стари, провјерени ирански обавјештајци, припадници ИРГЦ-а и МОИС-а дошли на ове просторе да активирају своју обавјештајну мрежу, тј своје старе оперативне позиције“, наводи се у анализи уз претпоставку да у питању највероватније покушај Ирана и ИРГЦ-а да учествују у реорганизацији власти у Ираку, а Босна им је „идеална за те намјере, јер без неких већих сметњи могу окупити и организовати шиије, те неке своје од раније циљеве и реализовати“ кроз „легенду привредних и верско-културних манифестација“, али и појачан рад дипломатско-конзуларног представништва Ирана у Сарајеву.
У извештају се наводе имена и потпуне биографије више стотина иранских обавештајаца који су боравили или и даље бораве у БиХ, а затим и њихових сарадника у БиХ почев од универзитетских професора до студената или радника.
Први на листи иранских обавештајаца је Хашан Поор Џавад, заменик министра за обавјештајне послове у Техерану који је током рата у БиХ, како наводи ОСА, био шеф Револуционарне гарде за Југоисточну Европу, односно цео Балкан, а затим и Одељење за централну Азију и Кавказ.
„Хашан Џавад је члан Управног одбора Друштва иранско-босанског пријатељства, али се бави обавјештајним радом и био је ‘кључни играч за контакте’ и одабир лица погодних за сарадњу. Када је отишао из наше земље Хасан није трансферирао своје изворе наредној особи која је преузела његову функцију.“
Према сазнањима босанске тајне службе, када би иранска обавештајна служба желела реактивирати неку сарадничку позицију, Хасан би се враћао у Босну и настављао већ раније започете контакте.
„За истог важи мишљење да ‘је упућен у све'“, стоји у анализи ОСА
Сутра – Тајни документ Обавештајне агенцје БиХ (2): Фамозно „Одељење 500“
Вести