У тајној анализи акције Обавештајне службе БиХ, под тајном шифром Платон, наводи се да је у ову земљу 2003. године стигао и један од најповерљивијих ликвидатора иранске обавештајне службе – Мохамед Бакир Шерифзаде, звани Јасер или Асад.
„Он је дошао на просторе БиХ, 30. јануара 2003, где се задржао неколико седмица. На простору БиХ пре тога је боравио пар година у својству шефа посебног тима за ликвидације. Када је поново дошао рекао је да ће отворити своје подузеће и да ће радити директно за некога или за неку институцију у Техерану.“
Босанска ОСА у овом поверљивом документу наводи и да је у то време, 7. марта 2003. године, у БиХ стигао и Али Ифтахаги звани Ферајдунин (Бахрам Феридоуни), шеф Одељења за Европу и Америку у одељењу за обавештајне послове које се у обавештајној номенклатури означава као „Одељење 500“.
„Шеф споменутог одељења у БиХ је сигурносно интересантна особа Нури Амјад. Амјад је у БиХ стигао сам, почетком ове године, а недавно су му се прикључили и чланови породице. Овај податак нам говори да ће Амјад на овим просторима остати један дужи период и да је његова мисија од велике важности. Нури Амјад који је дошао на место Али Бер Зегера, такође има веома блиске везе и честе контакте са Јавдан Амјадом.
За Али Бер Зегера располажемо подацима да је генерал иранске војне обавјештајне формације Пасдаран. Такође располажемо подацима да је крајем прошле године заједно са Али Бер Зегером подручје БиХ напустило још неколико службеника, за које претпостављамо да би могли бити у функцији обавештајне формације Пасдаран“, истиче се у овом тајном извештају и додаје да су сви ти обавештајци били принуђени да напусте Босну тек пошто су их провалили амерички обавештајци када је проваљено у Научно-истраживачки Институт Ибн Сине који је већ годинама параван за рад, али и регрутовање будућих агената иранских обавештајних служби.
Ко је Али Сабет
Према сазнањима ОСА, дугогодишњи шеф ИРГЦ-а за БиХ, који је уједно и први секретар Амбасаде Ирана је Али Сабет звани Махдави. Овај обавештајац који је претходно био шеф Револуционарне гарде у Либану, у Босни је руководио главним прислушним центром Ирана за простор Балкана.
„Од 11. септембра 2001. у ДКП Ирана је био смештен и главни ‘прислушни центар’, који је пре тога датума био лоциран на подручју општине Стари Град у улици Алифаковац бр. 2. Споменути пункт има најсувременије уређаје за прислушкивање који омогућавају пресретање разговора фиксне и мобилне телефоније, скидање разговора преко сателита…“, стоји у тајном документу ОСА.
Тада је из овог института однет компјутер и неколико дискета, али ма колико су челници ове организације покушавали да овај случај представе као „лакшу провалу“ од стране ситнијих криминалаца, да је у питању ипак нешто много озбиљније показује чињеница да ова крађа никада није пријављена полицији.
Али, откривено је да је и читав низ босанских интелектуалаца постао саставни део иранских обавешајних служби, а посебно МОИС-а – Службе Министарства безбедности и информисања Ирана.
Један од њих је, према трдњи из извештаја ОСА и дугогодишњи професор Филозофског факултета у Сарајеву, Невад Кахтаран, а затим и директор Радио ТВ Исламске Републике Иран у Сарајеву (Ириб) Мухамед Реза Голзарди.
За босанске безбедњаке посебно је био интересантан и један од људи који је држављанство БиХ добио захваљујући свом учешћу у рату – Јавдан Амјад звани Меџид, припадник Комитета шијитске организације која делује на подручју БиХ. Његово име се помиње и у више оперативних акија шифрованих имена Сидро и Маратон где је недвосмислено закључено да ради за више тајних служби Ирана, а да је у сталном контакту са шефом ИРГЦ-а Али Сабетом.
У тајном извештају ОСА наводе се и две акције у БиХ у којима је учестовао. Прва, 27. семптембра 2003. године је имала за циљ снимање америчког разарача из Шесте флоте САД, у луци Неум, а друга тајно снимање базе Бутмир, али и Пионирске долине у североисточном делу Сарајева.
„Пионирска долина је по Јавдановим речима посебно интересантна јер ‘ЦИА ту гради неке своје објекте'“, наводи се у извештају, али не износе и конкретнији подаци о томе шта се гради.
Према тврдњама ОСА, ове информације ипак не треба узети здраво за готово зато што Амјад има приступ свим високорангираним припадницима иранске обавештајне службе у БиХ, а преко његовог рачуна у Рајфајзен банци стужу огромне количине новца из Њујорка и Франкфурта.
Нереди из 2001.
Хашан Џавад је, према обавештајним подацима, у Сарајеву највише времена проводио у кафе интернет клубу Јилдиз на Ковачима, чији је власник Садик Мирашџија звани Џиги.
„За Мирашџију располажемо подацима да припада једном кругу људи који су у Царевој џамији предводили нереде 2001. године када је дошло до сукоба између људи у Царевој џамији и Ријасета ИВЗ. Према расположивим подацима Хасан је током боравка у Сарајеву посетио Цареву џамију, али у времену када је иста била затворена.“
Сутра – Тајни документ обавештајне службе БиХ (3): Централа терориста у Сарајеву
Вести