Иранска обавештајна служба одабрала је Босну као центар свих својих активности како за простор Балкана, тако и за већи део Европе. У склопу тога се налази и један од најмодернијих прислушних центара у овом делу света. Иранци су своје обавештајне позиције градили углавном током ратног периода, а према тајном извештају ОСА, они су те контакте задржали и на њима базирали све своје касније активности.
„Располажемо подацима да је један број држављана БиХ први пут ступио у контакт са обавештајним структурама Ирана 1994. године када су завршили војну обуку у кампу Моштре код Високог, а којем су руководили ирански инструктори. Наиме, као припадник јединице Ел муџахедин, на препоруку Беговић Салиха из Травника појединци су упућени на обуку у овај камп. Кампом је руководио извесни Махмуд, држављанин Ирана, по чину пуковник, припадник ИРГЦ-а, који је убијен 1995. заједно са још неким држављанима Ирана, наводно од стране припадника ВРС, у заседи код села Чекрћићи, општинама Високо“, објашњава се у поверљивом документу ОСА и наставља да је финансијску и логистичку подршку за овај камп осигуравао извесни Шеј Џафер који је уједено и главни финансијер активности иранских обавештајних служби у БиХ.
„Обука полазника је имала војни карактер, где су увежбаване војне вештине. Поред тога што је био руководилац кампа, Махмуд је био и инструктор. Након завршетка обуке у кампу Моштре настављено је одржавање контаката са полазницима кампа, са којима се поред Махмуда виђао повремено и Шејх Џафер, као и неки други ирански држављани који су у то време боравили у БиХ“, стоји у извештају ОСА.
Већина полазника овог кампа се на крају дошколовала у Ирану, где је сваки од њих, зависно од процена, проводио по шест и по месеци наводно „упознавајући се са културним и другим приликама у овој земљи“. Међутим, истина је нешто другачија.
Посета „просветитељима“ из Тузле
Међу занимљивијим посетама Босни из Ирана, ОСА наводи две. Прва је професора Наџефија који је у Ирану познат као Јабер који ради као директор Одељења за истраживање и стратегију Гарде, чије се седиште налази на војном факултету „Имам Хосејин“, на коме се обучавају припадници ИРГЦ-а.
Друга је посета извесног др Ноурузиманеша, који је био гост предавач на Институту „Ибн Сини“, али је посету Босни искористио и да обиђе удружење Просветитељ из Тузле које је, према подацима ОСА, само параван за војну обуку којом руководи Јакуб Мехдин, припадник оружаних снага Ирана.
„Приликом боравка у Ирану, одабрани БиХ држављани пролазе обуку у 13 градова (руковање наоружањима, скокови и вожња параглајдера, скокови падобраном из авиона са 5.400 метара висине и сличне врсте обуке )“, тврде обавештајци ОСА.
ОСА је открила и „партнерске“ односе између обавештајних служби Ирана и Хрватске.
„За обавештајне структуре Републике Хрватске и њихове односе са иранским обавештајним структурама се може рећи да су ове две службе у некој врсти партнерских односа и њихова сарадња датира још из времена рата у БиХ, а након рата се продубљивала. Нарочито је јака била сарадња СИС-а са иранским обавештајном службама, када су подсредством СИС-а ослобођени заробљени ирански држављани како у БиХ, тако и у РХ. За овакве услуге иранске обавештајне службе су СИС-у пружале новчане протууслуге“, наводи се у анализи акције Платон.
ОСА посебно упозорава на јак уплив исламских радикалних исламиста, а ту истиче Шејх Јусуфа кога описују као харизматичног и уједно једног од најауторитативнијих верских вођа групе Мухафизина.
„Шејх Јусуф је власник и финансијер верских школа – медреса у Немачкој, а финансирао је и изградњу текије у послератном периоду у Травнику. Припадник је накшибендијског дервишког реда и наводно по тој основи је у три-четири наврата боравио у БиХ“, пише у поверљивом документу ОСА у коме Мухафизине описују као једне од најрадикалнијих и најекстремнијих групација у свету.
„Окупљају искључиво шиите и њима наклоњене особе које за себе тврде да су најчистији и најбољи проповедници ислама и да имају задатак као такви да завладају целим светом, те да су им у том циљу дозвољена сва могућа средства, а да им је за све учињено на том путу унапред опроштено.“
Паре за исламску револуцију
Шејх Џафер је, према сазнањима ОСА, један од највећих иранских ауторитета у БиХ.
„Шејх Џафер је главни финансијер верских и других пројеката које проводи иранска амбасада, односно преко њега се усмеравају сва финансијска и материјална средства која служе или имају за циљ да финансирају ‘тековине исламске револуције’. Сва привредна друштва која су регистровали ирански држављани у БиХ из своје добити учествују у финансирању наведених активности посредством Шејх Џафера“, откривају агенти ОСА.
Сутра – Тајни документ обавештајне службе БиХ (5): И Бошњаци у тиму за ликвидације
Вести
Jebem li vam mamu zelenu