ПАРИСКА деветнаеста субота прошла је без насиља и паљења аутомобила, киоска и продавница луксузне робе.
За разлику од претходних субота, јелисејска Поља нису била „бојно поље“. Полиција и жандармерија потпуно су их затворила за учеснике протеста.
Жути прслуци су `протутњали` маршем од трга Данфер-Рошро (на југу главног фрада Француске9 до цркве Сакре-Кер-на Монмартру (на северу). Полиција тврди да их је било само „око 3.000“. Међутим, било их је најмање још толико.
Власт се суочила са новом тактиком „жутих“: поделили су се на више већих и мањих група и размилели по Паризу. Полиција је на три места употребила сузавац, а демонстранти су њене припаднике гађали флашама. Успут су палили контејнере за смеће. Шеф француске полиције, Кристоф Кастанер, изјавио је да у целој земљи протестовало тек нешто више од 40.500 људи. Ухапшена су 233 учесника протеста.
Организатори протеста су објавили да их је на улицама Француске било више од 127.000. Нови начелник париске полиције Дидије Лалман забранио је протесте поред Тријумфалне капије и на Јелисејским Пољима, као и у близини парламента.
Над демонстрантима су стално `висила` два дрона, а главне државне установе чували су припадници војне јединице за анртитерористичке операције. Лалман и Кастанер су се одлучили и за тактику „брзог растурања маса и муњевита хапшења“. И, тврде да је та тактика „одмах дала резултате“.
Део те тактике су и „претреси за сваки случај“. Само у паризу било их је у једном дану око 8.500.
Полиција је, иначе, сузавац употребила и против учесника протеста у Ници и Монпељеу. Демонстрације су одржане и у великим градовима Бордо, По, Лил и Тулуз. Француски председник Емануел Макрон објавио је да нема намеру да преговара са „екстремним крилом Жутих прслука“.
Официјелни Париз процењује да „радикалних елемената“ међу `жутима` има 40-50 хиљада.
Факти