СВАКИ грађанин Србије у просеку дневно поједе 115 грама меса, 280 грама хлеба и попије пола шоље млека. Ручак у просечном домаћинству у нашој земљи далеко је оскуднији од менија породице у Европској унији. Можемо да приуштимо упола мање млека, говеђе месо једемо четири пута мање, а у поморанџама житељи Старог континента уживају десет пута више.
Да криза опасно прети нашем тањиру, показују последњи подаци Привредне коморе Србије, да је током прошле године драстично опала потрошња прехрамбених производа – рибе за готово 15 одсто, јагњећег меса за 22 одсто, поврћа за три, а воћа за 10 процената. Према речима Војислава Станковића, експерта Привредне коморе Србије, потрошња свих врста свежег меса у 2012. години износила је укупно 41,9 килограма, за 6,5 одсто мање него годину раније. То не чуди, када је месо поскупело у просеку за 18,4 одсто. Убедљиво смо највише трошили свињетину, а затим пилетину, које су и најјефтинија на тржишту.
– Актуелна потрошња основних прехрамбених производа у константном је паду – каже Станковић.
– Опадање стандарда најбоље се види по храни коју купујемо, по одрицању од скупљих производа, нарочито по воћу где смо далеко иза Европљана, али и по томе што је код нас удео хране у укупној потрошачкој корпи знатно већи него у развијеном свету. Све мање једемо, а све више издвајамо за храну.
ПОЛА БУЏЕТА ПРОСЕЧНИ месечни приход српског домаћинства, прошле године био је 46.751 динар, у Београду 60.712, Војводини 48.189, Шумадији – 38.461, а јужној и источниј Србији – 40.884 динара. Храна је у личној потрошњи највише места заузимала на југу – и до 50 одсто, и Београду – 44,6 одсто, а најмање у Шумадији – 39,5 одсто.
Хлеб нам је и даље доминантан у исхрани, којим компензујемо мањак скупљих намирница на трпези – меса и воћа. Међутим, чак и хлеб смо лане мање куповали него у години раније. Просечно је сваки члан домаћинства у Србији које броји непуна три члана, појео 104,7 килограма хлеба и пецива, за готово осам векни мање него у 2011. години. Свако је у просеку потрошио 12,6 килограма шећера и рафинисаног уља, јестивог 11,9, свињског меса 15,1, а пилећег 17,1 килограма.
– По члану домаћинства се појело по 1,7 килограма лимуна, 6,8 килограма банана, 800 грама кајсија – прича Станковић.
– Готово све ставке потрошње ниже су за пола до чак 32 одсто, у односу на претходну годину. Једноставно, новчаници су нам све тањи, а самим тим и оскуднија трпеза.
Новости