ПРИЈЕДОР – Ко се разуме у гљиве, никада се са Козаре не врати празних руку. Посебно је то случај ове године, када због много кише у шуму залази и онај ко познаје макар једну врсту печурака. Ипак, једна посебна гљива намамила је многобројне гљиваре на овој крајишкој планинској лепотици. Гљивари и кажу да је Козара пребогата тартуфима, најскупљим гљивама на свету. Због тога не чуди што сваким даном многи крећу у потрагу за најскупљим – белим тартуфом. Килограм кошта од 6.000 до 10.000 марака. Килограм црног тартуфа је око 600 марака.
– У друштву своје керуше Лее, стално крстарим Козаром. Уживамо и тражимо тартуфе. Леу сам обучио за потрагу, па их сада успешно проналази – каже Роман.
Он тврди да на Козари има летњег, али и такозваног јесењег тартуфа.
– Вероватно да он припада породици „магнатум пико“, односно врсти чувеног белог тартуфа. Италијани овде доводе своје обучене псе да копају по Козари. Сасвим је лако закључити због чега – због скупоцених тартуфа – прича Роман.
Своју мешанку Леу, Роман је обучио уз помоћ паштете од тартуфа. Открио нам је рецепт како се то најлакше ради.
– Сир горгонзола се помеша са мало белог лука и добије се врло пикантан мирис, сличан мирису белог тартуфа. Том паштетом се намаже комадић хлеба и закопа у земљу. Потребно је затим пса научити да то тражи. Моја Леа је јако паметна, брзо је то савладала и сада успешно проналази тартуфе – прича овај страствени гљивар.
Када пронађу тартуфе, Роман их ретко продаје. Обожава да кува, па најчешће припрема специјалитете са тартуфима за своје пријатеље.
ЧАК 28 ЗАШТИЋЕНИХ ВРСТА
Природна богатства Козаре обухватају 900 биљних врста, међу њима око 120 врста гљива. Од тога чак 28 заштићених. Планинари су на Козари проналазили и до килограм тартуфа. Ипак, већину поједу дивље свиње.
Г.Вила, Новости
“Природна богатства Козаре обухватају 900 биљних врста, међу њима око 120 врста гљива”
…
Интересантан чланак. Само бих хтео да напоменем да гљиве нису биљке. Примера ради, пауци нису инсекти.